Podkarpacie największym placem budowy w Polsce

Premier Donald Tusk zwiedził budowę nowego terminala na lotnisku Rzeszów Jasionka i autostradowej obwodnicy Rzeszowa. – Podkarpacie jest jednym z największych placów budowy, nie tylko w Polsce, ale i w Europie – powiedział premier.


Podczas wizyty w województwie podkarpackim szef rządu oglądał rozbudowywane lotnisko Rzeszów-Jasionka. Lotnisko obsługuje połączenia m.in. do Londynu, Liverpoolu, Frankfurtu, Dublinu, Warszawy, Gdańska oraz rejsy czarterowe do Egiptu, Tunezji, Grecji. Ponadto jako jedno z 3 lotnisk w Polsce posiada połączenia transatlantyckie. Dzięki budowie nowego terminalu pasażerskiego lotnisko będzie mogło obsłużyć trzy razy więcej pasażerów niż dotychczas. Budowa rozpoczęła się w połowie października 2010 r. i zakończy się w 2012 roku. Całkowity koszt to prawie 100 mln zł. Inne inwestycje na lotnisku to rozbudowa płyty postojowej oraz budowa stanowiska do odladzania samolotów. Prace zakończą się w czerwcu 2011 r. Premier zwiedzał też budowę autostrady A4 na odcinku Węzeł Rzeszów Centralny–Węzeł Rzeszów Wschód w miejscowości Nowa Wieś.


Zdjęcia z wizyty premiera na Podkarpaciu


Podczas wizyty premier podkreślił, że rząd kładzie szczególny nacisk na rozwój województw tzw. ściany wschodniej. – Tylko na same drogi na Podkarpacie w latach 2008-12 trafi prawie 10 mld zł – powiedział. Przypomniał też o zmianie algorytmu rozdziału środków na ochronę zdrowia, dzięki której uboższe województwa dostały więcej funduszy. Odnosząc się do zarzutów, że województwa wschodnie są poszkodowane w rozdziale środków unijnych, zauważył, że obecnie na jednego mieszkańca województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego przypada 790 euro ze środków unijnych, podczas gdy w innych województwach to 590 euro


Zobacz także