Po wizycie w Nigerii

W sobotę premier zakończył swoją wizytę w Nigerii. W trakcie dwóch dni polska delegacja odbyła szereg spotkań, podpisano 3 umowy międzynarodowe, a polscy i nigeryjscy przedsiębiorcy rozmawiali w ramach forum gospodarczego.


Oficjalne powitanie na lotnisku w Abudży
Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM

Podczas rozmowy z prezydentem Goodluckiem Jonathanem premier Donald Tusk poruszył kwestie współpracy m.in. w dziedzinie handlu, projektów energetycznych, rolnictwa, polityki międzynarodowej. Politycy dyskutowali o możliwej, bliskiej współpracy obu krajów w zakresie wydobycia surowców naturalnych (gaz, ropa, miedź), a także budowy i modernizacji nigeryjskich rafinerii.

W spotkaniu premiera Donalda Tuska z prezydentem Nigerii uczestniczyli najważniejsi nigeryjscy ministrowie: spraw zagranicznych, ropy i gazu, finansów, przemysłu, handlu i inwestycji, energii, górnictwa i stali, obrony oraz rolnictwa. Ze strony polskiej w rozmowach uczestniczyli m.in. wiceministrowie spraw zagranicznych i gospodarki.

Premier spotkał się także z gubernatorami i przedstawicielami kilku nigeryjskich stanów, znanych z zasobów ropy naftowej i gazu.

W Polsko-Nigeryjskim Forum Gospodarczym uczestniczyło 190 przedstawicieli firm nigeryjskich. Z Polski w spotkaniu udział wzięło 30 firm, głównie z branży paliwowej, zbrojeniowej, energetycznej, transportowej, spożywczej i finansowej.

Wśród polskich przedsiębiorstw znalazły się m.in. PKN Orlen, Grupa Lotos, Bumar, Łucznik, H. Cegielski, Kulczyk Holding, Ursus S.A., Solaris, Dawtona, Bank Gospodarstwa Krajowego, Fibris, Izodom 2000 Polska, Trustee, Navimor, Ancora, Cenzin, Energoprojekt - Katowice czy Consus.

Podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a Nigerian Investment Agency. Zgodnie z porozumieniem nigeryjska agencja ma pomagać polskim przedsiębiorstwom w nawiązywaniu współpracy gospodarczej - będzie udzielała informacji o warunkach inwestowania i ewentualnej pomocy publicznej.

Podpisano także umowę o współpracy pomiędzy polskim Ministerstwem Gospodarki i nigeryjskim Ministerstwem Przemysłu, Handlu i Inwestycji. W ramach porozumienia Polska i Nigeria zobowiązały się do corocznych konsultacji na poziomie ministerstw, jeśli chodzi m.in. o projekty inwestycyjne czy plany przedsiębiorstw.

Umowę o partnerstwie strategicznym podpisały także polskie i nigeryjskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zgodnie z porozumieniem strony zobowiązały się do corocznych wzajemnych konsultacji politycznych.
Podczas Forum Gospodarczego polskie firmy przeprowadziły obiecujące rozmowy m.in. w dziedzinach materiałów budowlanych, wyposażenia dla policji i innych służb oraz budownictwa cywilnego. Na obradach plenarnych obecny był komplet ministrów gospodarczych rządu nigeryjskiego.

Obok premiera wśród prelegentów Forum znaleźli się m.in. Jan Krzysztof Bielecki, poseł Killion Munyama, poseł John Godson, wiceprezes BGK Jarosław Bełdowski, Mirosław Karbowniczek z AGH oraz przedstawiciele polskich firm.

Oficjalna wizyta w Nigerii to kolejna wizyta premiera (m.in. po Chinach, Indiach i krajach arabskich), której celem było otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. To ogromny i rosnący z roku na rok rynek. W latach 2001-2010 Nigeria miała czwartą, najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok.


Zobacz także