Po raporcie ws. memorandum gazowego: nowy minister skarbu państwa

Mikołaja Budzanowskiego ma zastąpić Włodzimierz Karpiński. Tak zdecydował premier, który wspólnie z szefem MSW podsumował raport ws. memorandum gazowego.


Premier i szef MSW prezentują raport ws. memorandum
Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM

- Możemy uspokoić, że nie doszło do zdarzeń które mogły narażać na szwank interesy gospodarcze kraju czy stosunki polsko ukraińskie  powiedział Donald Tusk.

Poland’s interests were not compromised


Donald Tusk about the gas memorandum
Dodał, że sam fakt podpisania memorandum i brak informowania ministerstwa skarbu państwa jest nie do zaakceptowania. Dlatego dotychczasowego szefa resoru skarbu Mikołaja Budzanowskiego zastąpi Włodzimierz Karpiński (obenie wiceminister administracji i cyfryzacji).

Raport ws. memorandum gazowego (115.83 KB, PDF)

Premier podkreślał konieczność wprowadzenia jednolitego nadzoru nad szeroko pojętą energetyką. - Pierwszą kwestią, jaką muszę rozstrzygnąć, jest przywrócenie pełnego nadzoru w ramach kompetencji ministra skarbu - zaznaczył Donald Tusk.

Poinformował też, że będzie oczekiwał od nowego ministra skarbu zdecydowanych działań w odniesieniu do spółki PGNiG, włącznie z decyzjami personalnymi.

Raport ws. memorandum gazowego

Szczegóły raportu przedstawił minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. - W zakresie procesów decyzyjnych organy państwa procedowały poprawnie - ocenił szef MSW.

Zaznaczył, że w zakresie przepływu informacji nie ma żadnego dokumentu mówiącego o toczących się negocjacjach i zamiarze zawarcia memorandum między spółką EuRoPol Gaz a Gazpromem. Dodał też, że są sprzeczności w oświadczeniach w obrębie przepływu informacji.

- Kwestia przepływu informacji była kluczową i zaważyła na sytuacji - podkreślił minister Sienkiewicz. - Nie ulega wątpliwości fakt, że zarząd PGNiG posiadał informacje o zamiarze podpisania memorandum przez EuRoPol Gaz - wyjaśnił szef MSW.


Zobacz także