Plebiscyt "Ludzie Wolności"

Premier Donald Tusk wziął udział w uroczystej gali z okazji 25. rocznicy wolnej Polski


Plebiscyt
 

Celem plebiscytu "Ludzie Wolności" zorganizowanego przez Gazetę Wyborczą i telewizję TVN było wyłonienie tych, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju, demokracji. Zgłoszenia kandydatów do plebiscytu mógł dokonać każdy. Kapituła wyłoniła z nadesłanych propozycji po pięciu finalistów w każdej kategorii. Ostateczny wybór należał do czytelników i widzów.

Człowiek 25-lecia
 

Nagrodę specjalną i tytuł Człowieka 25-lecia otrzymał były prezydent i przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa.

"Ludzie Wolności"
 

Laureaci plebiscytu to ludzie, którzy w ostatnim ćwierćwieczu stali się dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji.  W 25-lecie polskiej wolności "Ludźmi Wolności" zostali:

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO

Jerzy Owsiak - założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału WOŚP, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych - Przystanku Woodstock. I Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 r. Od tego czasu Finał WOŚP odbywa się co roku.

W kategorii BIZNES

Solange i Krzysztof Olszewscy - założyciele Solaris Bus & Coach, liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Są symbolem polskiego sukcesu w motoryzacji i współpracy gospodarczej. Prowadzą działalność społeczną oraz charytatywną. Od uruchomienia produkcji w 1996 r. z fabryki w Bolechowie pod Poznaniem wyjechało blisko 10 tys. pojazdów, które trafiły do 26 krajów.

W kategorii SPORT

Adam Małysz - skoczek narciarski. Czterokrotny mistrz olimpijski, cztery razy zdobywał tytuł indywidualnego mistrza świata, również czterokrotnie sięgnął po Puchar Świata. Wielokrotny laureat Turnieju Czterech Skoczni.

W kategorii NAUKA

Henryk Skarżyński - światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii. Stworzył niemal od zera Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. W tym ośrodku wykonuje się najwięcej na świecie zabiegów poprawiających słuch. W 1992 r. prof. Skarżyński wszczepił pierwszy w Polsce implant ślimakowy, w 1998 r. pierwszy implant do pnia mózgu, a w 2008 r. pierwsze na świecie dwa implanty do pnia mózgu - muzykowi, który po usunięciu guzów nowotworowych stracił słuch i nie umiał żyć w świecie ciszy.

W kategorii KULTURA

Krystyna Janda – aktorka filmowa i teatralna, założycielka i szefowa najpopularniejszego prywatnego polskiego teatru – Polonia. Ma na swoim koncie wiele kreacji, które na stałe zapadły w pamięci widzów m.in. w filmach „Człowiek z żelaza” i „Przesłuchanie”.


Zobacz także