Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym

Być dobrym w jakimś zawodzie to powód do dumy - powiedział premier na rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku.


Premier przemawia na uroczystości w szkole, zdjęcie 1 1 z 8
Fot. KPRM

Od września uczniowie w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku w woj. warmińsko-mazurskim będę kształcić się w nowoczesnym budynku.

- Dzisiaj w Polsce potrzeba ludzi we wszystkich zawodach - mówił premier. - Kluczem jest to żeby byli dobrzy w tych zawodach - dodał. Premier podkreślił, że nie ma powodu, aby tradycyjne, ale też nowoczesne zawody zdobywane poprzez kształcenie zawodowe były traktowane gorzej niż te wynikające z kształcenia uniwersyteckiego.  Mówiąc o kształceniu zawodowym premier podkreślił, że powoli nabiera kształtów, to co było niedawno jeszcze ideą, czyli rewitalizacja zawodów.

Nowoczesna szkoła

Premier podkreślił, że dzięki informatyzacji szkół zwiększa się konkurencyjność młodych ludzi. Dodał, że młodzież z mniejszych miejscowości nie powinna mieć kompleksów w porównaniu z rówieśnikami z wielkich metropolii i innych państw świata.

Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku

W nowym roku szkolnym naukę w szkole rozpocznie ok. 400 uczniów. W ramach technikum uczniowie kształcą się w klasach: agrobiznesu, żywienia i usług gastronomicznych, informatycznym, ekonomicznym oraz cyfrowych procesów graficznych. W zasadniczej szkole zawodowej uczniowie mogą zdobyć kompetencje w zawodach sprzedawcy albo mechanika pojazdów samochodowych. W szkole policealnej uruchomiono nowy kierunek zawodowy: technik bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Nowy budynek - inwestycja w infrastrukturę szkolną

Budowa i wyposażanie nowej siedziby Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku trwały prawie trzy lat i kosztowały ok. 9,7 mln zł, z czego ponad 6,2 mln zł to dofinansowanie unijne.

Dwupiętrowy budynek o powierzchni ponad 3,5 tys. m kw. może pomieścić 800 uczniów. Poza salami lekcyjnymi jest tu biblioteka, sala multimedialna i pracownia ćwiczeń gospodarstwa domowego.

Budowa nowego budynku dydaktycznego w Kurzętniku była pierwszym etapem inwestycji. W drugim powiat nowomiejski planuje dobudować halę sportową, przeszklony łącznik i boiska. Do tego czasu uczniowie będą korzystać z gminnych obiektów sportowych.

Rok szkolny 2013/2014 w liczbach

  • 4 615 tys. uczniów w szkołach, w tym
  • 1 140 tys. uczniów w gimnazjach
  • ok. 2 160 tys. w szkołach podstawowych, w tym
  • ok. 60 tys. sześciolatków w pierwszych klasach szkoły podstawowej oraz
  • 1 275 tys. dzieci w przedszkolach

 


Zobacz także