Pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Podczas poniedziałkowej (28 listopada) wizyty w Wielkiej Brytanii premier Beata Szydło spotka się z premier Theresą May na pierwszych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów będą rozmawiały m.in. o współpracy dwustronnej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie.


Premier Beata Szydło i premier Theresa May - uścisk dłoni, na tle flag Polski, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej
fot. arch. KPRM

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May przywita polską premier na lotnisku, a następnie wspólnie złożą hołd bohaterom legendarnego Dywizjonu 303. Kolejnym punktem wizyty Beaty Szydło będzie rozmowa w rezydencji i biurze premier Wielkiej Brytanii na 10 Downing Street.  Równocześnie w Lancaster House odbędą się spotkania ministrów. Konsultacje międzyrządowe zostaną podsumowane w czasie sesji plenarnej pod przewodnictwem obu premier. Wezmą w niej udział wszyscy ministrowie rządu RP udający się do Londynu oraz ich brytyjscy partnerzy. Wśród tematów rozmów znajdą się m.in. kwestie gospodarcze, sprawy Polonii w Zjednoczonym Królestwie oraz bezpieczeństwo międzynarodowe.

Premier Beata Szydło spotka się również z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

Istotne spotkanie

Konsultacje są istotnym wydarzeniem w historii stosunków dwustronnych. To pierwsze tego typu spotkanie delegacji rządowych. Dodatkowo, konsultacje międzyrządowe są formułą bardzo rzadko stosowaną przez stronę brytyjską. Dotychczas ten format był przez Brytyjczyków stosowany jedynie w relacjach z Francją.

Premier Beacie Szydło w Londynie towarzyszyć będą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Zobacz także