Pekin: spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Mongolii

Przebywająca z wizytą w Chinach premier Beata Szydło spotkała się z szefem mongolskiego rządu Jargaltulgynem Erdenebatem. Tematem rozmów były kwestie związane z zacieśnieniem wzajemnej współpracy gospodarczej.


Premier Beata Szydło i premier Mongoli - uścisk dłoni 1 z 3
fot. P. Tracz / KPRM

Spotkanie stanowiło okazję do podtrzymania i kontynuowania relacji gospodarczych i omówienia stosunków bilateralnych. Mongolia, jako jeden z obiecujących gospodarczo krajów Azji, posiadający ogromne złoża surowców naturalnych, pełni rolę tradycyjnego polskiego partnera. Podczas dzisiejszych rozmów premier Beata Szydło zabiegała o otwarcie rynków na polskie produkty i zachęcała do dopuszczenia polskich firm do przetargów publicznych. Rozmowa dotyczyła także kwestii wymiany studenckiej oraz nauczania w języku polskim. Premier Beata Szydło została także zaproszona do Mongolii przez premiera Jargaltulgyna Erdenebata. Podczas spotkania poruszono także temat poparcia polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019 oraz kandydatury mongolskiej na lata 2023-2024.

W lipcu 2016 r., po zwycięstwie ze znaczącą przewagą w wyborach parlamentarnych Mongolskiej Partii Ludowej i objęciu stanowiska szefa rządu, premier Jargaltulgyn Erdenebat spotkał się z szefową polskiego rządu Beatą Szydło na marginesie szczytu przywódców Europy i Azji (ASEM) w Ułan Bator.


Zobacz także