Parlament Europejski uchwalił przepisy o jednolitym patencie

Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy umożliwiające wdrożenie jednolitego patentu w 25 państwach UE, w tym w Polsce. Do jego wejścia w życie konieczna jest ratyfikacja umowy o utworzeniu jednolitego sądu patentowego.


15 MLN ZŁ WSPARCIA DLA FABRYKI OPLA W GLIWICACH

We wtorek rząd zaakceptował wieloletni program dot. wsparcia fabryki samochodów Opla w Gliwicach. Rządowa pomoc z tytułu nakładów inwestycyjnych na produkcję Opla Astra IV generacji ma wynieść 15 mln zł. W zamian za udzieloną pomoc, General Motors – właściciel fabryki – zobowiązał się do zainwestowania w Gliwicach 325 mln zł. Obecnie w fabryce Opla zatrudnionych jest 2,8 tys. osób. Dzięki programowi powstanie 150 nowych miejsc pracy a w otoczeniu zakładu (współpraca z podwykonawcami) może powstać nawet 600 kolejnych.

W PAŹDZIERNIKU SPADŁ IMPORT I EKSPORT USA

W październiku import USA był najniższy od kwietnia 2011 r. a eksport najniższy od lutego 2012 r. Spadek eksportu był największy od blisko czterech lat (3,6% m/m), ale nadal był on o 1,6% wyższy niż rok wcześniej. Import natomiast zmniejszył się zarówno w ujęciu miesięcznym (o 2,1%) jak i rocznym (2,9%). Jego osłabienie jest problemem dla partnerów handlowych USA, zmniejszając szanse na przyspieszenie w gospodarkach europejskich. Deficyt handlowy USA wzrósł w październiku do $42,2 mld z 40,3 mld we wrześniu. Po wiosennej poprawie od czerwca oscyluje w granicach $40-42 mld.

AMERYKAŃSKI SKARB PAŃSTWA SPRZEDAJE AKCJE AIG ZA $7,6 MLD

Amerykański skarb państwa zdecydował o sprzedaży pozostałych w jego władaniu 234 mln akcji największego amerykańskiego ubezpieczyciela AIG. W 2008 r. dla ratowania AIG rząd USA wykupił jego akcje. Obecna sprzedaż „resztówek” AIG ma przynieść $7,6 mld, a łączny zysk ze sprzedaży akcji ubezpieczyciela sięgnie w $22,7 mld. We władaniu administracji USA od 2008 r. pozostają jeszcze m.in. akcje General Motors i szeregu mniejszych banków.

PARLAMENT EUROPEJSKI UCHWALIŁ PRZEPISY O JEDNOLITYM PATENCIE

Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy umożliwiające wdrożenie jednolitego patentu w 25 państwach UE, w tym w Polsce. Do jego wejścia w życie konieczna jest ratyfikacja umowy o utworzeniu jednolitego sądu patentowego. Komisja Europejska szacuje, że pierwszy jednolity patent będzie wydany w 2014 r. Według komisarza Michela Barniera koszty ochrony patentowej w Unii zmniejszą się 7 do 10 razy. W Polsce patent budzi obawy – według analizy Deloitte opracowanej dla Ministerstwa Gospodarki koszty licencyjne, sądowe, weryfikacyjne i dostosowawcze wzrosną w ciągu 20 lat o 53 mld zł.

W GRUDNIU POPRAWIŁY SIĘ NASTROJE NIEMIECKICH ANALITYKÓW

W grudniu indeks instytutu ZEW obrazujący nastroje gospodarcze niemieckich analityków i inwestorów wzrósł do poziomu +6,9 pkt. z -15,7 pkt. w listopadzie i pierwszy raz od maja wskazywał na przewagę optymizmu nad pesymizmem w ocenie przyszłości niemieckiej gospodarki. Warszawska giełda pozytywnie zareagowała na zwyżkę indeksu ZEW. WIG20 zakończył wtorkową sesję na poziomie 2513 pkt., nie notowanym od połowy 2011 r. Najbardziej zyskiwały akcje spółek paliwowych – PGNiG, Orlenu i Lotosu.

BMW OSIĄGNĘŁO W LISTOPADZIE REKORDOWĄ SPRZEDAŻ

BMW sprzedało listopadzie prawie 171 tys. aut. Był to historycznie najlepszy miesięczny wynik, o 23% wyższy niż w listopadzie 2011 r. Od początku roku bawarski koncern sprzedał na całym świecie 1,67 mln samochodów i najprawdopodobniej utrzyma pozycję światowego lidera klasy Premium, wyprzedzając konkurencyjnego Daimlera oraz Audi.

JAPOŃSKI RZĄD OBNIŻYŁ SZACUNKI PKB W DRUGIM I TRZECIM KWARTALE

Japoński rząd obniżył w poniedziałek szacunki wzrostu PKB do -0,1% kw./ kw. w II kwartale i do -3,5% kw./kw. w III kwartale. Tym samym Japonia popadła w piątą w ciągu 15 lat recesję. Gospodarka tego kraju spowolniła w wyniku spadku eksportu, który jest główną składową jego PKB. Chwiejny popyt zagraniczny i stagnacja popytu wewnętrznego stanowią złą prognozę na następne miesiące.

MANPOWER ZAPOWIEDZIAŁA SPADEK ZATRUDNIENIA W POLSCE W IV KW.

Firma konsultingowa Manpower oszacowała, że w IV kw. 12% firm w Polsce planuje wzrost zatrudnienia podczas gdy 14% chce zwalniać a 69% nie przewiduje zmian zatrudnienia. Po uwzględnieniu czynników sezonowych prognoza netto zatrudnienia wyniosła -1%. Była to pierwsza negatywna prognoza od początku badania w Polsce w II kwartale 2008 r.

OPRACOWANIE: BIULETYN RADY GOSPODARCZEJ


Zobacz także