Ostatnie pożegnanie prezydenta Gdańska

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w mszy świętej i ceremonii pogrzebowej tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł w poniedziałek po ataku nożownika. Miał 53 lata. Od 20 lat był prezydentem Gdańska.


Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii pogrzebowej.

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego prezydenta odbyły się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W nabożeństwie wziął udział także prezydent Andrzej Duda, wicepremier Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. W uroczystości uczestniczyli również szef Rady Europejskiej Donald Tusk, byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz oraz Ewa Kopacz. W ostatniej drodze Pawła Adamowicza uczestniczyli także prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

W czwartek trumna z ciałem Pawła Adamowicza wystawiona była w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Stamtąd w piątek w kondukcie ulicami miasta została odprowadzona do Bazyliki Mariackiej.

Urna z prochami prezydenta Gdańska została złożona w kaplicy św. Marcina.

Do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. W tym czasie flagi państwowe są opuszczone do połowy masztu.


Zobacz także