Orędzie premiera Tuska: Polska znaczy „wolność”

- Polska jest silnym, bezpiecznym i dojrzałym państwem – powiedział premier Tusk w orędziu. Szef rządu mówił o bezpieczeństwie i relacjach z Ukrainą.


Premier Donlad Tusk na tle polskich flag.
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Premier wskazał trzy filary, na których opiera się bezpieczeństwo Polski:

Pierwszy filar
 

- Polacy nie zmarnowali 25 lat niepodległości – powiedział. Dodał, że warto było podejmować wielki wysiłek reformowania państwa. - Jeśli dzisiaj Polska w Europie jest jasnym punktem, cieszymy się ze stabilnych finansów, mocnej złotówki, nienajgorszej na tle objętych kryzysem państw gospodarki, jeśli Polska czuje się bezpieczna energetycznie to jest to zasługa milionów Polaków, którzy dźwigali z godnością, odwagą i determinacją ciężary tych reform – podkreślił.

Drugi filar
 

- Pozycja Polski w Europie oznacza dzisiaj, że możemy patrzeć na dramatyczne zdarzenia dziejące się za naszą wschodnią granicą z poczuciem elementarnego bezpieczeństwa – powiedział premier Tusk.
Premier dodał, że naszą pozycję budowaliśmy dojrzałą i spokojna polityką.

Trzeci filar
 

Jako trzeci filar polskiego bezpieczeństwa premier wskazał NATO, coraz nowocześniejszą polską armię i współpracę z USA. - Nie ma przypadku w tym, że w dniu kiedy premier Putin ogłaszał aneksję Krymu, wiceprezydent USA w Warszawie potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polski ze strony USA – mówił premier Tusk. Szef polskiego rządu powiedział, że wiceprezydent USA podkreślał to, że Polska sprawdziła się jako sojusznik.

- Nie musimy stawiać młodym Polakom tego dramatycznego i znanego z przeszłości pytania „bić się, czy nie bić” – zaznaczył premier.

Czwarty filar - demokratyczna i wolna Ukraina
 

- Czwartym filarem polskiego bezpieczeństwa będzie w przyszłości demokratyczna i wolna Ukraina – powiedział. Premier podkreślił, że pomoc dla Ukrainy jest także inwestycją w polskie bezpieczeństwo. - Pomocy Ukraińcom udzielają nie tylko polski rząd i Europa, ale także polscy obywatele, za co chciałem bardzo podziękować - dodał.

Podkreślił, że Polska i Polacy potrzebują bezpiecznej, rozwijającej się i demokratycznej Ukrainy. - Dzisiaj jest właściwa chwila, aby przezwyciężyć dramatyczne, tragiczne karty historii w relacjach polsko-ukraińskich – powiedział. Stwierdził, że pomoc Polaków dla Ukraińców jest bardzo dobrym wstępem do lepszej przyszłości w relacjach między naszymi narodami.

Relacje z Rosją
 

- Nie akceptujemy, nie zgadzamy się na agresywną politykę Moskwy wobec Ukrainy – zaznaczył premier Tusk. Dodał, że dobre relacje między Polakami a Rosjanami to w przyszłości także fundament bezpiecznego regionu. - Stosunek do zwykłych Rosjan będzie testem na naszą siłę i na naszą dojrzałość – powiedział.

Polska znaczy „wolność”
 

Premier Tusk stwierdził, że „możemy być dzisiaj dumni, kiedy słyszymy od naszych ukraińskich przyjaciół, że Polska stała się dla nich wzorem”. - Możemy być jako Polacy dumni, że dla narodów mieszkających na wschód od Polski, Polska znaczy „wolność” – podkreślił.


Zobacz także