Oferta polskiego przemysłu zbrojeniowego i prywatyzacja wśród tematów rozmów na Bliskim Wschodzie

W czasie rządowej wizyty na Półwyspie Arabskim w spotkaniach biznesowych i politycznych uczestniczą również ministrowie Skarbu Państwa oraz Obrony Narodowej Polski.


W trakcie wizyty w obu państwach arabskich Tomasz Siemoniak rozmawia m.in. o interesach polskiego przemysłu zbrojeniowego. - Arabia Saudyjska i Emiraty to państwa, które wydają dużo na zbrojenia i oczekują najwyższej jakości sprzętu - powiedział minister. - Myślę, że w szerokiej ofercie naszego przemysłu, można znaleźć takie elementy, które zainteresują naszych parterów - dodał. Wymienił tu śmigłowce, przemysł lotniczy, wyroby elektroniczne, radary.

Minister ocenił, że na rynkach tych dwóch państw panuje duża konkurencja ze strony firm z całego świata. Zaznaczył, że kilka naszych elementów, związanych z wysokimi technologiami, jest konkurencyjnych wobec innych produktów światowych. Jego zdaniem bardzo duże zainteresowanie budzą pojazdy typu Rosomak, które są produktem rozpoznawanym na świecie, wśród osób zajmujących się sprawami obronności.

Tomasz Siemoniak zaprosi arabskich partnerów na 20. targi przemysłu zbrojeniowego do Kielc. - To będzie bardzo duże wydarzenie. Wysłałem kilka tygodni temu zaproszenia do ministrów obrony wielu krajów na świecie i od bardzo wielu mam deklarację, że są gotowi przyjechać - powiedział minister.

Minister zadeklarował, że w rozmowach z politykami saudyjskimi i w Emiratach poruszy temat oceny sytuacji w Syrii, Iranie, Afganistanie. - Obydwa państwa są dla nas bardzo istotne, jeśli chodzi o sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie - powiedział Tomasz Siemoniak.

Z kolei Mikołaj Budzanowski promuje polską prywatyzację. Poinformował, że zgodnie z planem, w latach 2012-2013 rząd planuje duże prywatyzacje przede wszystkim w sektorze chemicznym. Tematem rozmów będą m.in. projekty petrochemiczne i chemiczne oraz współpraca w obszarze ropy naftowej i jej przerobu. W skład polskiej delegacji weszli m.in. prezesi Lotosu i Orlenu. - Będziemy mieli w Arabii Saudyjskiej duże spotkania z sektorem chemicznym; z podmiotami, które są potentatami, jeśli chodzi o produkcję chemiczną i petrochemiczną na świecie - powiedział minister skarbu.

Rozmowy w krajach arabskich są również związane z planowanymi debiutami na Giełdzie Papierów Wartościowych. - Będziemy również promować naszą giełdę oraz zachęcać do dalszych inwestycji największe fundusze inwestycyjne na Bliskim Wschodzie, które inwestują również kapitałowo w Giełdę Papierów Wartościowych i nasze spółki - Polską Grupę Energetyczną, Tauron, PZU, czy PKO BP - mówił szef resortu skarbu państwa.


Zobacz także