Obchody 1050-lecia chrztu Polski

W piątek premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W trakcie wspólnych obrad Sejmu i Senatu w Poznaniu orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.


Premier Bata Szydło w towarzystwie Pary prezydenckiej oraz marszałków Sejmu i Senatu oraz polskich kardynałów i biskupów 1 z 24
fot. P. Tracz / KPRM

Zgromadzenie Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jego obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok premier Szydło, prezydenta Dudy wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów, parlamentarzyści, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Uroczysta msza święta w poznańskiej bazylice archikatedralnej

Premier Beata Szydło wysłuchała w piątek prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na uroczystość 1050-lecia chrztu Polski. Spotkała się również z legatem papieskim kardynałem Pietro Parolin oraz wzięła udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Piątkowa msza święta była jednym z głównych punktów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczęły się 14. kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16. kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na Inea Stadionie dla ponad 40 tys. wiernych. Według historyków 14. kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14. kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.


Zobacz także