Nowy blok w elektrowni Bełchatów uruchomiony

Premier Donald Tusk wziął udział w uroczystości uruchomienia nowego bloku energetycznego w Elektrowni Bełchatów. Uruchomiona jednostka jest największą i najnowocześniejszą w Polsce. - Ten blok to prawdziwa perła polskiej energetyki - powiedział szef rządu.


- To początek wielkiej przygody z polską nowoczesną energetyką - kontynuował premier. Dodał, że w całej Europie jest jedynie kilka instalacji porównywalnych wielkością, jednak wszystkie z nich są mniejsze niż nowy blok w Bełchatowie. Nowy blok ma moc 858 megawatów. Jak zauważył Donald Tusk, ta moc wystarczyłaby do zapewnienia elektryczności dla całej aglomeracji warszawskiej.


Premier o bezpieczeństwie energetycznym (wideo: Agencja TVN)Elektrownia w Bełchatowie jest największą w Europie elektrownią na węgiel brunatny. Całkowita moc elektrowni wynosi ponad 5,3 gigawata, co pokrywa około 15 proc. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Premier podkreślał, że energia pozyskiwana z węgla brunatnego jest najtańszą energią, szczególnie w obliczu rosnącego zapotrzebowania na prąd w Polsce. - Węgiel brunatny ma przyszłość. Toczymy nieustanną kampanię w Europie, aby prąd w Polsce produkowany był z tego naszego najcenniejszego surowca - mówił.

Szef rządu zapewnił, że celem rządu jest zapewnienie Polsce takich limitów emisji dwutlenku węgla, które zagwarantują opłacalność produkcji. Premier odniósł się także do przykładów państw europejskich, które rezygnują z rozwoju energetyki węglowej czy jądrowej, oceniając to jako krok w złą stronę. - Nie można oprzeć bezpieczeństwa energetycznego Europy tylko na rosyjskim gazie - podkreślił.

Według szefa rządu, nowy blok energetyczny to także jeden z kluczowych fundamentów bezpieczeństwa Polski. Donald Tusk zauważył, że 70 proc. prac przy nowym bloku wykonywali polscy robotnicy, realizując projekt powstały na bazie polskiej myśli technicznej. Premier mówił również o innych inwestycjach w energetykę zwiększających bezpieczeństwo, w tym o energetyce jądrowej czy rozbudowie systemu gazociągów. - Zamieniliśmy słowa, plany i marzenia na twarde i wielkie imponujące fakty - podsumował premier.

W ciągu ostatnich czterech lat rząd rozpoczął realizację wielu inwestycji energetycznych. Powstaje gazoport, dzięki któremu możliwy będzie przesył do Polski gazu drogą morską, rozpoczęty został program budowy elektrowni atomowych, zwiększana jest pojemność podziemnych magazynów gazowych, a w najbliższych latach powstanie ponad 1000 km gazociągów.


Zobacz także