Nowi pełnomocnicy w rządzie

Ustawa o zdrowiu publicznym, bezpieczeństwo w szkołach - tymi tematami zajmą się nowi pełnomocnicy rządu powołani we wtorek.


Nowe pełnomocniczki za stołem konferencyjnym, po środku pani premier
Fot. KPRM

Rząd przyjął rozporządzenia dotyczące powołania dwóch pełnomocników. Zostali nimi:

  • Beata Małecka-Libera - pełnomocnik ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym;
  • Urszula Augustyn - pełnomocnik ds. bezpieczeństwa w szkołach.

Powołuję parlamentarzystów, co do których mam zaufanie, i którzy są merytorycznie przygotowani do tego, co będą robić. Co do kompetencji nie mam żadnych wątpliwości - powiedziała premier Ewa Kopacz.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że głównym zadaniem jej rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa w każdym wymiarze, również w szkołach oraz w obszarze opieki zdrowotnej.

Zdrowie publiczne

Zadaniem pełnomocnika ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym będzie opracowanie, uzgodnienie i wniesienie pod obrady rządu projektu ustawy o zdrowiu publicznym.

 Jeśli chcemy mieć sprawny system opieki zdrowotnej, musimy mieć zarysowane jego ramy, tzw. konstytucję ochrony zdrowia - powiedziała premier Ewa Kopacz. Jak dodała, ustawa będzie regulowała m.in. kierunki reform, wydawanie środków na opiekę zdrowotną i standardy ochrony zdrowia.

Beata Małecka-Libera jest lekarzem specjalistą w zakresie zdrowia publicznego. Była m.in. przewodniczącą sejmowej podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego.

Bezpieczeństwo w szkołach

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach zajmie się inicjowaniem, koordynowaniem i monitorowaniem działań dotyczących podwyższenia bezpieczeństwa w szkołach.

Urszula Augustyn będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo w szkole i rozwiązywanie problemów takich jak: dopalacze i dystrybucja narkotyków w szkołach czy przemoc.

Sprawne wykorzystanie funduszy europejskich

Premier Ewa Kopacz poinformowała również o powołaniu sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Waldemar Sługocki zajmie się inwestowaniem pieniędzy w rozwój Polski w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Waldemar Sługocki od lat zajmuje się polityką regionalną i wykorzystaniem funduszy europejskich.


Zobacz także