Nowe zasady reklamacji usług telekomunikacyjnych

Wybór formy kontaktu z firmą telekomunikacyjną i krótszy czas oczekiwania na odpowiedź dzięki e-korespondencji. Nowe przepisy już obowiązują. Skorzystają na nich abonenci i przedsiębiorcy.


Przyciski na klawiaturze symbolizujące telefon i elektroniczna korespondencję
Fot. Fotolia

Będzie szybciej, pewniej i bardziej ekologicznie. Coraz więcej osób korzysta z komunikacji drogą elektroniczną. Dzięki nowym przepisom będziemy mogli wybrać, z jakiej formy komunikacji korzystać podczas postępowania reklamacjnego. Co jeszcze się zmieniło i jakie to daje korzyści? Oto szczegóły.

Wybór formy odpowiedzi na reklamację
 

Od teraz będzie należał do abonenta.  Podczas składania reklamacji do dostawcy usługi telekomunikacyjnej sami będziemy mogli wybrać w jakiej formie ma nam zostać udzielona odpowiedź (na piśmie czy drogą elektroniczną). Dotychczas usługodawca był zobowiązany do udzielenia odpowiedzi „na papierze”.

Jeśli nie dokonamy wyboru, odpowiedź dotrze do nas tą drogą, którą złożyliśmy reklamację. Tym samym kontakt z usługodawcą będzie dopasowany do naszych preferencji, a nie narzucany przez regulacje prawne.

Będzie szybciej i pewniej
 

Korzystając z korespondencji e-mail lub elektronicznego biura obsługi abonenta w krótszym czasie (niż tradycyjną pocztą) uzyskamy odpowiedź na wniesioną reklamację. Po odpowiedź o odrzuceniu reklamacji nie będziemy już musieli iść na pocztę. Co więcej, jeśli odpowiedź usługodawcy do nas nie dotarła, będziemy mogli zażądać ponownego wysłania odpowiedzi, jej kopii lub duplikatu.

Kto skorzysta z nowych zasad
 

Dzięki zmienionym przepisom skorzystają zarówno abonenci jak i przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy będą mogli zaoszczędzić na obsłudze korespondencji papierowej i listach poleconych. Postępowanie reklamacyjne będzie też przebiegało sprawniej.

Nowe przepisy weszły w życie 8 czerwca. Reguluje je rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji dotyczące zasad składania i rozpatrywania reklamacji usług telekomunikacyjnych. Więcej informacji o rozporządzeniu na stronie resortu administracji i cyfryzacji.


Zobacz także