Nagroda Europejska przekazana na cele charytatywne

Premier Donald Tusk nie przyjął finansowej części Nagrody Europejskiej (Europapreis für politische Kultur), otrzymanej 4 sierpnia w szwajcarskiej Asconie. Fundator nagrody - Hans Ringier Stiftung - przekazał 50 tys. euro na rzecz wybranych przez siebie czterech polskich organizacji charytatywnych.


Nagroda pieniężna została rozdysponowana między:
  • fundację "Dzieci Niczyje", która zajmuje się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom,
  • Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, prowadzące ośrodek szkolno-wychowawczy w podwarszawskich Laskach,
  • stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które opiekuje się dziećmi opuszczonymi, osieroconymi oraz dziećmi z rodzin dysfunkcjonalnych,
  • fundację "Mam Marzenie", która pomaga w spełnianiu marzeń chorych dzieci.
Nagroda Europejska dla Donalda Tuska - czytaj więcej >>>

Nagroda Europejska jest przyznawana od 2006 r. przez fundację Hansa Ringiera, założoną przez największą szwajcarską grupę wydawniczą Ringier Holding AG.

Wręczenie nagrody jest głównym wydarzeniem elitarnej gali Dîner Républicain, która ma status najważniejszego wydarzenia tego typu organizowanego w Szwajcarii. Biorą w niej udział m.in. prezydent Konfederacji Szwajcarskiej, członkowie rządu federalnego oraz przedstawiciele europejskiej polityki i gospodarki.

Zobacz także