Minister Zdrowia: Służby medyczne są w pełnej gotowości

W kancelarii premiera odbyła się konferencja prasowa po spotkaniu zespołu roboczego ds. sytuacji epidemiologicznej z udziałem ministra Łukasza Szumowskiego oraz  szefa KPRM Michała Dworczyka.


Minister Michał Dworczyk i minister Łukasz Szumowski stoją podczas konferencji.
Fot. Adam Guz / KPRM

Łukasz Szumowski podkreślił, że na chwilę obecną nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, jednak służby medyczne są w pełni przygotowane na wypadek, gdyby wirus się pojawił.

Minister poinformował również, że dziś uruchomiona została infolinia NFZ w zakresie informacji o koronawirusie. Numer 800 190 590 dostępny jest 24 h na dobę. Na infolinię będzie można dzwonić o każdej porze, aby uzyskać przydatne informacje o tym, co zrobić i jak się zachować w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem – zadeklarował. Dodatkowo akcja informacyjna prowadzona będzie w międzynarodowych połączeniach PKP.

Łukasz Szumowski zapowiedział też, że na dziś planowana jest telekonferencja z wojewodami oraz dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ  ws. stanu wdrażania zalecanych procedur w przypadku pojawienia się koronawirusa.

Szef resortu zdrowia podkreślił też, że w zaistniałej sytuacji niezwykle ważna jest rola mediów.  To państwo możecie nam pomóc, żeby zachowywać zdrowy rozsądek, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, bo panika przy okazji nowej choroby na pewno jest ryzykowna i nie służy pacjentom – mówił, zwracając się do obecnych na konferencji dziennikarzy.

Z kolei minister Michał Dworczyk zapowiedział przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji informacyjnej nie tylko dla obywateli, ale także dla wszystkich agend państwowych. Jutro we wszystkich urzędach wojewódzkich odbędą się spotkania w obecności przedstawicieli NFZ-u z dyrektorami szpitali, by rozmawiać o wdrażaniu procedur oraz odpowiednim informowaniu. Jak mówił dzisiaj także dużym niebezpieczeństwem jest chaos informacyjny oraz dezinformacja.

Szef KPRM podkreślił również, że w związku z koronawirusem w budżecie państwa są zarezerwowane środki „na wszelkie działania związane czy to z działaniami zaradczymi, czy też z leczeniem”. Zaznaczył, że w samej rezerwie ogólnej budżetu państwa, która jest w dyspozycji premiera jest 200 mln złotych, które mogą być na to wykorzystane.


Zobacz także