Minister Michał Dworczyk o założeniach projektu ustawy dotyczącego lotów VIP-ów

Rządowy projekt dotyczący lotów najważniejszych osób w państwie obejmie m.in. zasady organizacji i zabezpieczenia lotów oraz określi, kto może przebywać na pokładzie samolotu. Projekt będzie opierał się na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności – zaznaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Minister Michał Dworczyk mówi do mikrofonu na tle ścianki wizyjnej. 1 z 6
Fot. Adam Guz / KPRM

Minister poinformował, że w pracach nad projektem wzięli udział przedstawiciele instytucji zajmujących się organizacją lotów VIP-ów, a także klubów parlamentarnych, z wyjątkiem Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. Jak dodał, projekt zostanie dziś przekazany do klubów z prośbą o uwagi i opinie.

Szef KPRM wyjaśnił, że na pokładzie statku powietrznego będą mogły przebywać cztery najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, a także członkowie oficjalnych delegacji, osoby z obsługi technicznej, medycznej lub organizacyjnej, dziennikarze, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa oraz zgłoszeni drogą dyplomatyczną odpowiednicy najważniejszych osób w państwie. Jak dodał, w lotach nie będą mogli uczestniczyć członkowie rodzin VIP-ów – chyba, że są członkami oficjalnej delegacji.

Projekt dotyczący lotów VIP-ów wprowadza ponadto podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie oraz centralny rejestr lotów, w którym znajdą się dane dotyczące dat, tras przelotów oraz list pasażerów poszczególnych lotów o statusie HEAD.

 

 

 


Zobacz także