Minister Beata Kempa u syryjskich uchodźców w Libanie

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa odbyła dwudniową wizytę (5-6 września 2017 r.) u syryjskich uchodźców w libańskiej dolinie Bekaa.


Beata Kempa z księdzem Waldemarem Cisło i nuncjuszem apostolskim w Libanie.
fot. KPRM

Głównym powodem wizyty było zapoznanie się z zakresem potrzeb syryjskich uchodźców i skalą pomocy niesionej m.in. przez sekcję polską Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Potrzeby syryjskich uchodźców

Minister Beata Kempa podczas wizyty w Libanie spotkała się z syryjskimi dziećmi i dyrektorem Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło. Odwiedziła również jeden z miejscowych szpitali, który przyjmuje syryjskich uchodźców.

Działalność w dolinie Bekaa skupia się na doraźnej pomocy przebywającym tam uchodźcom, m. in. finansuje im wynajem pomieszczeń, prowadzi kuchnie polowe, rozdaje paczki żywnościowe, jak również funduje stypendia dla studentów. Na miejscu pomoc udzielana jest kilku tysiącom uchodźców.

Rząd polski dotychczas przeznaczył  fundacji kwotą 5,5 mln zł. Jednakże planowane jest zwiększenie środków w tym zakresie, chociażby na pomoc medyczną i projekty wsparcia edukacji dla uchodźców.

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim w Syrii

Minister Beata Kempa spotkała się również z nuncjuszem apostolskim w Syrii kardynałem Mario Zenarim, z którym rozmawiała o zakresie i charakterze pomocy dla ludności syryjskiej dotkniętej wojną, a także o diagnozie potrzeb dla syryjskich uchodźców. Tematem spotkania był również zakres pomocy niesionej przez polski rząd.


Zobacz także