Mieszkanie dla Młodych: skorzystało już 8 tys. osób!

Tyle właśnie umów podpisano przez pół roku działania rządowego programu. Państwo dopłaca młodym do zakupu pierwszego mieszkania.


Wałek i pędzel do malowania położone na planach mieszkania
Fot. Fotolia.

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) wystartował 1 stycznia 2014 r. Ma ułatwić młodym start w dorosłość – państwo pomaga finansowo w zakupie pierwszego „M” lub budowie domu.

Przez pierwszych 6 miesięcy umowy podpisało 8 tys. osób. Łącznie otrzymają one  187 mln zł wsparcia. Wydłużyła się też lista banków, które udzielają kredytów w ramach programu MdM – wnioski przyjmuje 11 instytucji.

Korzyści dla kupujących własne mieszkanie
 

Program przewiduje 10 lub 15% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci oraz rodzin wychowujących co najmniej jedno dziecko. Dodatkowo ci, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) dziecko, mogą liczyć na kolejne 5% dopłaty na wcześniejszą, przedterminową spłatę kredytu.

Kto może skorzystać
 

Z programu korzystać mogą osoby do 35. roku życia, które nigdy wcześniej nie posiadały własnego mieszkania. Zarówno rodziny, małżeństwa bez dzieci, pary nieformalne, jak i osoby samotne. Co ważne, w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego z małżonków.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?
 

Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego należy złożyć wraz z wnioskiem o kredyt w wybranym przez siebie banku (lub bankach), który przystąpił do programu. Lista banków przyjmujących wnioski znajduje się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program Mieszkanie dla Młodych
 

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” ruszył 1 stycznia 2014 r. zastępując cieszący się dużym powodzeniem program „Rodzina na Swoim”.

Wszystko o rodzinie w jednym miejscu
 

Więcej informacji o programie „Mieszkanie dla Młodych” oraz innych rozwiązaniach dla rodziny na stronie rodzina.gov.pl


Zobacz także