Mateusz Morawiecki: „W Jaworze będą produkowane serca samochodów przyszłości - baterie elektryczne”

W ramach promowania elektromobilności Mercedes-Benz Cars buduje na Dolnym Śląsku fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych.


Premier Mateusz Morawiecki ściska dłoń Markusa Schäfera na tle flag Polski i flag Unii Europejskiej. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale baterie elektryczne - mówił premier po spotkaniu z Markusem Schäferem członkiem Zarządu Mercedes-Benz Cars w KPRM.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że inwestycja w fabrykę baterii pokazuje, że z jednej strony przedsiębiorcy chętnie rozszerzają swoją działalność na terenie kraju i są zadowoleni z otoczenia biznesowego, a z drugiej strony umacnia się pozycja Polski, jako lidera w branży elektromobilności.

Zakład w Jaworze planuje produkcję ok. 100 tys. sztuk baterii rocznie i rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego do ok. 20 000 mKW. Inwestor zakłada utworzenie ok. 200 miejsc pracy. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie ok. 100 mln Euro. Początek produkcji przewidziano na połowę 2020 roku.

Decyzja o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność inwestycyjną, wierzą w talenty pracowników, dostawców, kontraktorów i dobrą współpracę również z instytucjami rządowymi – dodał szef rządu. Podkreślił też, że inwestycja w elektromobilność wpisuje się w obszar, który promuje czyste powietrze.


Zobacz także