Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi w Polsce

W kolacji wydanej na cześć przywódczyni birmańskiej opozycji udział wziął premier Donald Tusk.


Premier Tusk rozmawia z Aung San Suu Kyi, zdjęcie 1 1 z 4
Maciej Śmiarowski/KPRM

W drodze do demokracji

During a visit to Central Europe, I want to learn on the experience of this region, how one can successfully introduce democracy


Aung San Suu Kyi
W środę rozpoczęła się wizyta działaczki politycznej Aung San Suu Kyi w Polsce. Noblistka spotkała się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Polska jest  pierwszym krajem na trasie europejskiej podróży. Przywódczyni birmańskiej opozycji odwiedzi też Pragę i Budapeszt.

- Podczas wizyty w Europie Środkowej chcę poznać doświadczenia tego regionu, jak można w skuteczny sposób dojść do demokracji - deklarowała Aung San Suu Kyi w polskim Sejmie.

Działalność na rzecz pokojowej transformacji

Przywódczyni birmańskiej opozycji demokratycznej urodziła się 19 czerwca 1945 w Rangunie. Jest córką generała Aung Sana, zabitego w zamachu w 1947 twórcy niepodległej Birmy. Jej matka była m.in. ambasadorem Birmy w Indiach i Nepalu.

W 1988 Aung San Suu Kyi stanęła na czele Narodowej Ligi na rzecz Demokracji. Zaapelowała w liście otwartym do rządu o powołanie niezależnego komitetu konsultacyjnego, który przygotowałby demokratyczne wybory. W latach 1989-2010 z krótkimi przerwami przebywała w areszcie domowym. Obecnie jest  deputowaną do parlamentu birmańskiego, do którego została wybrana w 2012.

Za działalność była wielokrotnie nagradzana. W 1991 została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. W 1990 otrzymała nagrodę im. Sacharowa przyznawaną przez Parlament Europejski osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniem. W 2008 dokonania działaczki uhonorował też Kongres USA. Rok później nadano jej tytuł Ambasadora Sumienia Amnesty International.

Polska pomoc rozwojowa dla Birmy

Polska wspiera Birmę od 2011 w odpowiedzi na zmiany w polityce wewnętrznej, prowadzonej przez rząd birmański - uwolnienie więźniów politycznych, obietnicę zniesienia cenzury oraz dokonanie zmian w ustawodawstwie dotyczącym rejestracji partii politycznych. Łącznie w  latach 2011-2013 na projekty na rzecz tego kraju wydano prawie 2 mln zł.


Zobacz także