Kształcimy kolejnych mistrzów siatkówki

1 września ruszył program upowszechniania wśród dzieci i młodzieży gry w siatkówkę. W każdym województwie powstały żeńskie i męskie Siatkarskie Ośrodki Szkolne, obejmujące łącznie 128 szkół z klasami sportowymi, w których trenuje blisko 4,5 tys. młodych siatkarek i siatkarzy. 


Każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny zostanie zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy. Sfinansowane zostanie także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikują się do programu.

Na cały Ogólnopolski Program Upowszechniania Sportu Wśród Dzieci i Młodzieży w Zakresie Piłki Siatkowej na lata 2012-2015 ministerstwo sportu do końca roku przeznaczyło 26 mln zł.

Powiązaną i równie istotną częścią projektu jest program szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów siatkówki pracujących z dziećmi oraz młodzieżą. Zostanie on przekazany trenerom i wprowadzony w całej Polsce - dzięki temu zunifikujemy programy szkolenia. W ramach programu powstaną plany i konspekty lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dystrybuowane będą materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych. To pierwszy tego rodzaju projekt dla trenerów w skali kraju.


© xy - Fotolia.com

Kolejnym działaniem upowszechniającym siatkówkę wśród dzieci i młodzieży jest wsparcie dla młodzieżowych klubów i sekcji siatkówki.

- Na podstawie prowadzonego przez ministerstwo rankingu klubów w Systemie Sportu Młodzieżowego, wyselekcjonowane zostały 54 kluby męskie oraz 50 klubów żeńskich, które zostaną zaopatrzone w nowoczesny sprzęt treningowy i sportowy. Dofinansowane zostanie również zatrudnienie kadry szkoleniowej w tych jednostkach. Trenerzy będą także przeszkoleni w ramach wymienionego wyżej programu. W sumie na wsparcie klubów zostało przeznaczone 7 mln złotych - podkreśla minister Joanna Mucha.

W ramach programu upowszechniania siatkówki zorganizowany zostanie także turniej dla dzieci Orlik Volleymania. Będzie to już druga edycja tego turnieju rozgrywanego na obiektach wybudowanych w ramach rządowego programu „Moje Boisko - Orlik 2012”. W tym roku turniej będzie miał ogólnopolski zasięg.

- Turniej będzie się odbywał w dwóch kategoriach wiekowych, zarówno dla dziewcząt jak i chłopców. Skierowany jest do dzieci z roczników 2000-1999 (12-13 lat) oraz 1998-1997 (14-15 lat). Zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować podczas 512 turniejów na 128 Orlikach. W sumie, spodziewany jest udział prawie 28 tysięcy dzieci - mówi minister sportu.

Finał zostanie rozegrany w dniach 6-7 października 2012 r. na Placu Mancowym w Sopocie. Na organizację tego turnieju resort sportu przeznaczył ponad 2 mln złotych.

- Wszystkie te działania mają za zadanie zbudowanie trwałych fundamentów pod proces szkolenia piłki siatkowej. Efekty programu powinny być widocznie za 6 lat, gdy dzieci z obecnych klas pierwszych gimnazjów zaczną trafiać do seniorskiej siatkówki - powiedział kierujący projektem Waldemar Wspaniały, trener siatkówki i zdobywca Pucharu Europy w 1978r.

 


Zobacz także