KPRM: Odsłonięcie kamienia węgielnego pod budowę pomnika premiera Jana Olszewskiego

Jan Olszewski rzucił wyzwanie wolności, która była wolnością częściową, bez godności dla bardzo wielu Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.


Kamień węgielny pod budowę pomnika premiera Jana Olszewskiego. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu podkreślił, że okres rządów premiera Olszewskiego był kluczowy w historii III RP. Bez zasianego wtedy ziarna prawdziwej, pełnej wolności, demokracji i sprawiedliwości, nie byłoby późniejszych wielkich czynów - kontynuował.

Prezes Rady Ministrów podziękował również premierowi Janowi Olszewskiemu za jego dzieło, które starał się w nas zaszczepić.

Dokładnie 27 lat temu, 4 czerwca 1992 r. upadł rząd Jana Olszewskiego. Był to pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach.

Jan Olszewski – polityk, adwokat, działacz społeczny, obrońca w procesach politycznych w czasach komunizmu. Harcerz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, doradca Solidarności, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zmarł 7 lutego 2019 r.


Zobacz także