KPRM: Akcja informacyjna ws. Koronawirusa – zalecenia i zasady bezpieczeństwa

Obecnie nie ma przypadków koronawirusa w Polsce – podkreślił minister zdrowia na konferencji prasowej dot. sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jeśli wirus się pojawi, niezwłocznie przekażemy wszystkim taką informację – kontynuował.


Minister Michał Dworczyk podczas konferencji. 1 z 6
Fot. Krystian Maj / KPRM

Podczas konferencji szefowi resortu zdrowia towarzyszyli minister Michał Dworczyk oraz Iwona Paradowska-Satnkiweicz konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

Łukasz Szumowski podał, że na chwilę obecną w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem koronawirusa, 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 jest monitorowanych przez służby sanitarne. Minister oświadczył również, że premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o przebiegu sytuacji.

Dodatkowo minister Michał Dworczyk ponownie podkreślił, jak ważna jest w tym przypadku rola informacyjna i zaapelował do przedstawicieli mediów o rzetelne przekazywanie informacji. Poinformował również, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do mediów z prośbą o udostępnienie czasu antenowego w celu przekazywania prawdziwych informacji na temat realnych działań i zagrożeń związanych z wirusem.

Podczas konferencji zaprezentowano również specjalny spot, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o tym, co trzeba wiedzieć o koronawirusie. Minister Michał Dworczyk poinformował również, że wszystkie niezbędne zalecenia będzie można znaleźć na stronie internetowej. www.gov.pl/koronawirus. Strona będzie dostępna także w języku angielskim.

Szef KPRM podkreślił również, że w budżecie państwa na pewno nie zabraknie środków finansowych na przygotowania, zabezpieczenie oraz ewentualną walkę z koronawirusem.

Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirusa:

  • Masz objawy takie jak kaszel, duszności problemy z oddychaniem – bezzwłocznie, telefonicznie skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub obserwacyjno-zakaźnego.
  • Nie masz ww. objawów – przez kolejne 14 dni, kontroluj swój stan zdrowia, codziennie mierz temperaturę.
  • Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem – bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Zobacz także