Kongres Wolności w Internecie

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się debata poświęcona wolności w Internecie „Co po ACTA? Jakie społeczeństwo? Jakie prawo? Jakie modele dostępu do zasobów kultury, edukacji i nauki?”.


Debata była kontynuacją dyskusji zainaugurowanej 6 lutego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wtedy w spotkaniu, którego gospodarzem był premier Donald Tusk, wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska internautów, twórców, kręgi akademickie oraz administracja rządowa. Na debatę przyszli również obywatele.

Kongres Wolności w Internecie koncentrował się na czterech panelach tematycznych: jaka umowa między twórcami, pośrednikami i odbiorcami?, otwarty dostęp i biznes w sieci, „dzieci sieci” i pokolenie filmu o 20:00 oraz demokracja 2.0.

Uczestnicy rozmawiali o tym, jak tworzyć prawo zapewniające internautom poczucie wolności i bezpieczeństwa, a twórcom - jasne, dopasowane do świata sieci gwarancje przestrzegania ich praw. Zastanawiali się także jakie modele dostępu do zasobów są adekwatne do dzisiejszej rzeczywistości, jak działa społeczeństwo sieci oraz jakie szanse i wyzwania dla demokracji się z nim wiążą.


Relacja z debaty o ACTA z dnia 6 lutego 2012 (wideo: TVN24/Agencja TVN)
Zobacz także