Komitet Społeczny Rady Ministrów wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym podejmie prace nad zwiększeniem profilaktyki zdrowotnej kobiet w ciąży

W dzisiejszych czasach kobiety w ciąży często poszukują informacji na temat profilaktyki zdrowotnej – własnej i dziecka – w internecie. Wiedza z portali parentingowych lub specjalnych aplikacji mobilnych jest łatwo dostępna, lecz nie zawsze rzetelna. Dlatego GIS, we współpracy z Komitetem Społecznym, zaangażują się w promocję najlepszych praktyk i rekomendacji dedykowanych przyszłym rodzicom – powiedziała Beata Szydło, szefowa KSRM.


Komitet społeczny podczas posiedzenia.

Edukacja zdrowotna kobiet w ciąży

Opracowany materiał będzie źródłem fachowej wiedzy, dostępny powszechnie w atrakcyjnej i zrozumiałej formie. Ciąża to szczególny czas, w którym przyszła mama powinna o siebie zadbać. Prawidłowe odżywianie, a także aktywność fizyczna mają istotny wpływ na rozwój płodowy dziecka. Równie ważna jest profilaktyka po jego urodzeniu – mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Podkreślił, że szczepienia ochronne są najlepszą metodą zapobiegania wielu groźnym chorobom zakaźnym. Decyzje o odmowie szczepień często są związane z brakiem dostępu do wiarygodnej i kompleksowej informacji – mówił Pinkas. 

Dlatego wychodząc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu na wiedzę naukową, przedstawioną w zrozumiały dla rodziców sposób, Główny Inspektorat Sanitarny, we współpracy z państwowymi instytucjami, przygotują kompleksową publikację oraz aplikację zawierającą niezbędne informacje o  profilaktyce zdrowotnej kobiet w ciąży i dzieci. Będą one zawierać m.in. dane o zdrowej i zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej w ciąży, pielęgnacji noworodka oraz szczepieniach ochronnych. W opracowanie materiału i jego dystrybucję włączą się resorty podległe członkom Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Wierzę, że ta inicjatywa pomoże rodzicom ograniczyć ich obawy związane z prowadzeniem ciąży i bezpieczeństwem dziecka. Cieszę się, że Komitet Społeczny pozytywnie ją zaopiniował. Prace nad projektem ruszają w najbliższych dniach – podsumowała wicepremier Beata Szydło.

Rozwój ognisk odry w Polsce

Jarosław Pinkas przedstawił członkom Komitetu Społecznego raport epidemiologiczny dotyczący ognisk odry w Polsce. Obecnie odnotowuje się je w województwach: mazowieckim (21 przypadków), pomorskim (4 przypadki), lubelskim (3 przypadki) i warmińsko-mazurskim (1 przypadek). Wśród chorych lub podejrzanych o zakażenie ponad 95% osób jest nieszczepionych. Najmłodsza ma rok, najstarsza – 60 lat.

Gdyby do samolotu pełnego niezaszczepionych osób weszła jedna chora na odrę, po wylądowaniu wszyscy pasażerowie już byliby zarażeni. To pokazuje, jak wysoce zaraźliwa to choroba – powiedział Jarosław Pinkas.

Odra jest niebezpieczna z powodu powikłań występujących po zachorowaniu. Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą na uniknięcie zakażenia. Stosowana w Polsce szczepionka przeciwko odrze jest bezpieczna – podkreślił szef GIS.


Zobacz także