Karta Dużej Rodziny: złożono już blisko 20 tys. wniosków

Tańsze bilety komunikacyjne, do muzeów, na wystawy i inne wydarzenia kulturalne, zniżki na wycieczki turystyczne i wakacje. To wszystko dzięki Karcie Dużej Rodziny dedykowanej rodzinom wielodzietnym. Pierwsze karty trafią do rodzin już w tym tygodniu.


Rysunkowa rodzina wielodzietna - symbol Karty Dużej Rodziny

Czym jest Karta Dużej Rodziny
 

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Posiadacze karty mogą korzystać ze zniżek m.in. na:

  • przejazdy komunikacją publiczną,
  • zakupy w wybranych sklepach,
  • korzystanie z obiektów sportowych,
  • wycieczki turystyczne,
  • wejściówki do muzeów,
  • udział w wydarzeniach kulturalnych.

Kto może skorzystać z Karty Dużej Rodziny
 

Rodziny wielodzietne z co najmniej 3 dzieci. Przy wydawaniu karty nie ma znaczenia kryterium dochodowe. Karta jest bezpłatna i otrzymuje ją każdy członek rodziny.

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny
 

Z karty może korzystać każdy samodzielnie, a niekoniecznie cała rodzina razem. Skąd wiadomo, gdzie można liczyć na zniżkę? Takie miejsca rozpoznasz po znaku „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy po prostu pokazać kartę.

Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek aktualizowana jest na bieżąco na stronie www.rodzina.gov.pl.

Jak długo można korzystać ze zniżek
 

Rodzice mogą korzystać z kart dożywotnio, dzieci – do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.

Jak otrzymać Kartę
 

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w swojej gminie. Taki wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny. Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Już można składać wnioski
 

Wnioski przyjmowane są od 16 kwietnia. Do tej pory złożono ich już prawie 20 tys. Pierwsze karty trafią do rodzin już w tym tygodniu.

Karta lokalna a ogólnopolska
 

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny nie anuluje zniżek wynikających z karty lokalnej. Dzięki niej można korzystać ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko gminy.

Więcej informacji o Karcie Dużej Rodziny na stronie www.rodzina.gov.pl. Tam też znajdziesz wniosek o jej wydanie oraz listę zniżek, z jakich można skorzystać.


Zobacz także