Kamień węgielny pod budowę Muzeum II Wojny Światowej wmurowany

- Muzeum II Wojny Światowej jest jednym z najwspanialszych sposobów kontynuacji odbudowy Gdańska - powiedział premier Donald Tusk podczas wmurowania kamienia węgielnego.


Jak zaznaczył szef rządu, Muzeum ma być krzyczącym znakiem nie tylko poprzez treść, ale także przez formę, jaką nadali mu architekci. - Muzeum ma być materialnym depozytariuszem, najlepszym sposobem na przekazanie naszych myśli i uczuć. To świadectwo tego, jak my Polacy rozumiemy nasz obowiązek wobec pokoju - podkreślił.

- To jest miejsce, które dla mojego pokolenia jest świadectwem wojny w namacalnym wymiarze - powiedział premier. - Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie dziećmi tej wojny, w takim życiowym tego słowa znaczeniu. Chcemy, żeby polski głoś był słyszalny, dlatego zdecydowaliśmy się na inicjatywę tego nietradycyjnego muzeum - wyjaśnił Donald Tusk.

- Muzeum II Wojny Światowej będzie symbolem i pamięcią nie tylko o tragedii, ale także symbolem nadziei i siły Polski, która wyraża się i pięknem architektury, siłą obywateli i bezpieczeństwem dla wszystkich na długie dziesięciolecia - podsumował szef rządu.


Premier o budowie Muzeum II Wojny Światowej(wideo: x-news)

Obok premiera kamień węgielny pod budowę Muzeum II Wojny Światowej wmurowali: minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski oraz dyrektor Muzeum Paweł Machcewicz.

Wcześniej został podpisany akt wmurowania muzeum, który umieszczono w tubie i wmurowano wraz z kamieniem węgielnym. Był to głaz znaleziony przez archeologów w czasie prac poprzedzających budowę placówki, na terenie działki, gdzie powstanie muzeum.

Muzeum II Wojny Światowej powstanie przy ul. Wałowej, blisko historycznego centrum miasta. W naziemnej części budynku, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 6 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Budowa muzeum będzie kosztowała 358 mln zł. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".


Zobacz także