Kamień węgielny pod budowę Elektrowni Opole: prąd dla 4 mln polskich domów

Premier Ewa Kopacz oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński wmurowali kamień węgielny pod budowę bloków energetycznych w Elektrowni Opole.


Premier Ewa Kopacz podczas wypowiedzi dla mediów. W tle elektrownia. 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Elektrownia Opole to największa inwestycja przemysłowa w wolnej Polsce. Koszt inwestycji to 11,56 mld zł. Jej budowa jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Rozbudowa sektora energetycznego priorytetem rządu

Polskie spółki do 2020 r. zainwestują w sektor energetyczny ponad 114 mld zł. To pokazuje jak bardzo ważną dziedziną jest dzisiaj rozwój i modernizacja sektora energetycznego – powiedziała premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jest również potwierdzone osiągnięciami przywiezionymi ze Szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Możliwość darmowych emisji przedłużona do 2030 r. oraz specjalna rezerwa budżetowa, utworzona z 2 proc. pozwoleń na emisję, której beneficjentem na poziomie 50 proc. jest Polska spowoduje, że takie inwestycje, jak ta, będą mogły korzystać z nowoczesnych technologii i innowacyjnych metod – powiedziała.

Premier Ewa Kopacz dodała, że Elektrownia Opole będzie przyjazna środowisku, a nowo powstałe bloki energetyczne będą emitować do naszej atmosfery o 25 proc. mniej zanieczyszczeń.

Premier Ewa Kopacz: Jestem spokojna, że polski prąd nie zdrożeje dla odbiorców

Szefowa rządu, odwołując się do ustaleń z ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej, potwierdziła, że utrzymanie darmowych emisji oraz klauzula rewizyjna, spowodują, że do 2019 r. nie wzrosną ceny energii.

Największy w Polsce plac budowy i nowe miejsca pracy

Elektrownia Opole będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni węglowych na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w lutym 2014 r. W pierwszych miesiącach inwestycji prowadzone były prace ziemne. Od momentu wmurowania kamienia węgielnego ruszą prace budowlane. Planowany termin zakończenia budowy to początek 2019 r.

W Elektrowni Opole powstaną dwa nowe, opalane pyłem węgla kamiennego bloki energetyczne.  Będą w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 4 mln gospodarstw domowych. Elektrownia zajmie obszar o powierzchni około 290 ha.

Inwestycja w Opolu to także nowe miejsca pracy – prawie wszystkie prace na placu budowy będą realizowane przez polskie firmy. Elektrownia w Opolu przyczyni się także do utrzymania wydobycia węgla kamiennego i poziomu zatrudnienia w krajowym górnictwie.

Polska inwestuje w energię

Elektrownia Opole to nie jedyna inwestycja energetyczna prowadzona obecnie w Polsce. Budowane są także nowe bloki energetyczne w Stalowej Woli (PGNiG/Tauron), Włocławku (Orlen) oraz w Kozienicach (ENEA). Rozbudowywane są również elektrownie w Turowie i Jaworznie.

Przy każdej nowej inwestycji energetycznej w Polsce będziemy wykorzystywać innowacyjne metody, które finansowane będą z 2-proc. dodatku, jaki dostaliśmy do naszego kontraktu emisyjnego – powiedziała premier Ewa Kopacz.

W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, czyli około 12 proc. polskiego zapotrzebowania na moc. 

Wizyta w Katowicach

W poniedziałek premier Ewa Kopacz spotkała się także z ratownikami, którzy jako pierwsi pojawili się na miejscu katastrofy kamienicy w Katowicach 23 października.


Zobacz także