Japonia kupi europejskie obligacje

Japonia dysponująca drugimi co do wielkości rezerwami walutowymi na świecie zapowiedziała zakup obligacji emitowanych przez Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (ESM), który ma wspierać kraje pogrążone w kłopotach finansowych.


Grafika przedstawiająca stempel z napisem Rada Gospodarcza oraz wykres słupkowy pokazujący wzrost

Japonia ma zamiar w ten sposób wesprzeć stabilizację europejskich finansów, oświadczył we wtorek minister finansów tego kraju.

Pozostałe informacje gospodarcze

 

W LISTOPADZIE SPRZEDAŻ DETALICZNA W STREFIE EURO SPADŁA O 2,6% R/R

W listopadzie sprzedaż detaliczna spadła o 2,6% r/r w strefie euro i o 1,3% r/r w całej Unii Europejskiej (UE), wynika z danych Eurostatu. Odczyty były nieco lepsze niż w październiku, co może wskazywać na zahamowanie tendencji spadkowej. W Polsce sprzedaż w listopadzie spadła o 2,7% r/r i również okazała się lepsza niż w październiku. Jednocześnie Komisja Europejska podała dane o koniunkturze gospodarczej w UE. W grudniu indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł 87 pkt. wobec 85,7 pkt. w listopadzie i podobnie jak w całej UE był najwyższy od lipca.

W LISTOPADZIE BEZROBOCIE W STREFIE EURO WZROSŁO DO 11,8%

W listopadzie bezrobocie w strefie euro wzrosło do 11,8% z 11,7% w poprzednim miesiącu, podał Eurostat. Był to 13. miesiąc wzrostu bezrobocia w strefie, a od kwietnia 2012 r. stopa bezrobocia jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej w historii pomiarów. W Polsce bezrobocie liczone według metodologii Eurostatu wyniosło w listopadzie 10,6% osiągając najwyższy poziom od lutego 2007 r.

W LISTOPADZIE ZMNIEJSZYŁA SIĘ WYMIANA HANDLOWA NIEMIEC

W listopadzie wartość wyrównanego sezonowo niemieckiego eksportu spadła o 3,4% m/m i była to najniższa dynamika od października 2011 r. Import największej gospodarki Europy zmniejszył się o 3,7%, czyli najsilniej od kwietnia 2012 r. Jednocześnie o 1,8% m/m spadły zamówienia w niemieckim przemyśle. Słabnięcie wymiany handlowej Niemiec wskazuje na utrzymywanie się niekorzystnych tendencji w gospodarce Unii Europejskiej. Z punktu widzenia Polski te dane są niekorzystne, bo Niemcy są naszym największym partnerem handlowym i odbiorcą ponad ¼ naszego eksportu.

W LISTOPADZIE PRODUKCJA PRZEMYSŁU WĘGIER SPADŁA 6,9% R/R

W listopadzie produkcja przemysłu Węgier spadła o 6,9% r/r, czyli blisko dwa razy silniej niż sądzili analitycy. Wartość produkcji przemysłowej była najmniejsza od trzech lat. Według Agencji Reutera wyniki te wraz z wczoraj opublikowanymi danymi z Czech pokazują, że dwie szczególnie zależne od eksportu gospodarki Europy Centralnej zostały dotknięte skutkami kryzysu strefy euro. W grudniu 2012 r. Bank Barclays Capital prognozował roczną dynamikę PKB Węgier na -1,4% w 2012 i +0,1% W 2013 r., a Czech na -1,1% w 2012 r. i -0,3% w 2013 r.

W GRUDNIU ZBANKRUTOWAŁO W POLSCE 80 FIRM

W grudniu upadłość ogłosiło 80 firm, poinformowała we wtorek Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) na podstawie danych z sądów gospodarczych. Rok temu w grudniu było to 63 przedsiębiorstw. W całym 2012 r. upadłość ogłosiło 877 firm, o 22% więcej niż w roku 2011. KUKE szacuje, że w całym 2013 roku liczba upadłości może przekroczyć  1300, czyli o ok. 50% więcej niż w 2012 roku.

NORWEGIA OGŁOSIŁA $10 MLD INWESTYCJI W ARKTYCZNE ZŁOŻA GAZU

Kontrolowana przez państwo norweska spółka Statoil chce zainwestować $5,7 mld w pole gazowe w Arktyce, a konsorcjum 10 firm planuje wydać kolejne $4,5 mld żeby zbudować 480-kilometrowy gazociąg, którym gaz trafiałby na ląd. Pole Aasta Hansteen zawiera 47 mld m3 gazu i ma zacząć działać w 2017 r. Dla porównania Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m3 tego surowca.


Zobacz także