Jakie zmiany w roku akademickim 2015/2016. Studencie, sprawdź co czeka Cię na uczelni!

Finansowanie studiów zagranicznych, wyższe stypendia, jeszcze więcej programów praktyk i staży, żłobki na uczelniach. Zobacz, jakie jeszcze zmiany czekają na studentów w roku akademickim 2015/2016.


Studenci w sali podczas zajęć
fot. fotolia

Praktyczne umiejętności i kompetencje

Nie tylko specjalistyczna wiedza, ale też praktyczne przygotowanie do wejścia na rynek pracy – na to stawiają dziś polskie uczelnie. Od nowego roku rusza Program Rozwoju Kompetencji. W ramach warsztatów i spotkań z profesjonalistami studenci będą rozwijać kompetencje społeczne, uczyć się m.in. pracy w grupie, bycia liderem i kreatywnego myślenia.

Już na studiach warto zatroszczyć się o zdobycie praktycznego doświadczenia. Na przyszłych specjalistów czeka kolejna edycja programu „Studiujesz? Praktykuj!”. Dzięki współpracy szkół i pracodawców młodzi ludzie dołączą do zespołów najlepszych firm. W ramach projektu organizowane są także staże zagraniczne. Studenci otrzymają stypendia, a uczelnie pokryją koszty ewentualnego zakwaterowania, dojazdów i ubezpieczeń.

W nowym roku przybędzie również miejsc praktyk w administracji rządowej.

Studiuj za granicą

Do osób, które chcą realizować swoje pasje naukowe za granicą, kierujemy 2 projekty:

  • Rządowy program “Studia dla Wybitnych ” – dzięki niemu 100 najlepszych polskich studentów co roku będzie mogło rozpocząć naukę na najlepszych światowych uczelniach. Studia w całości sfinansuje rząd. Budżet pierwszej edycji to 18,5 mln zł.
  • Program „Erasmus+” – w nowym roku stypendia, które otrzymują uczestnicy wymiany, nie będą opodatkowane.

Łatwiejszy dostęp do stypendiów i kredytów studenckich

Studenci w trudnej sytuacji materialnej mogą się ubiegać o stypendium socjalne lub preferencyjny kredyt. Od nowego roku wzrasta minimalna kwota, która uprawnia do starania się o stypendium. Od 1 października będzie to 668,2 zł dochodu na osobę w rodzinie.

Zmiany dotyczą także kredytów. Pierwszy raz studenci i doktoranci będą mogli wybrać jedną z 2 opcji wypłacanych im miesięcznie rat: 600 zł w wersji podstawowej i 800 zł w wersji podwyższonej.

Co po studiach

Od nowego roku ruszy monitoring losów absolwentów. Pierwszych wyników można spodziewać się już wiosną 2016 r. Raport pozwoli młodym ludziom odpowiedzieć na pytanie, jakie kierunki warto studiować, a uczelniom dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.

Pomoc na przyszłość

Studia trudno połączyć z życiem rodzinnym. By to zmienić, w 2015 r. ruszył rządowy program „Maluch na uczelni”. Dzięki niemu na 43 uczelniach w Polsce powstały żłobki i kluby dziecięce.

Dziś studenci oraz pracownicy naukowi mogą bez obaw łączyć edukację i rozwój naukowy z opieką nad dziećmi.

Na projekt „Maluch na uczelni” rząd przeznaczył 9,2 mln zł.


Zobacz także