Jak taniej kupić książki do szkoły? Oto kilka prostych zasad

Pierwszy dzwonek coraz bliżej. O czym warto pamiętać przy zakupie podręczników? Jak kupić je taniej? Kiedy możesz skorzystać z dofinansowania? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) podpowiadają.


Dwóch uczniów ogląda podręcznik
Fot. MEN

Kluczowa cena
 

Ten sam podręcznik może mieć inną cenę w różnych punktach sprzedaży. Warto więc porównać cenę w kilku sklepach, także internetowych. Dzięki temu dowiemy się, gdzie kupimy książkę najtaniej.

Rozsądne zakupy
 

Przy zakupie podręczników warto pamiętać także o tym, że:

  • nie musisz kupować tzw.”pakietów” – zakazane jest wymuszanie zakupu podręcznika z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi,
  • możesz reklamować wadliwy podręcznik – dotyczy to także książek używanych,
  • używane podręczniki są najtańsze.

Zwrot podręcznika
 

Decyzja o zakupie podręcznika powinna być przemyślana. Księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu podręcznika, który okazał się nieodpowiedni. Inaczej jest w przypadku zakupów online. Towar zakupiony przez internet możemy oddać w ciągu 10 dni od jego odebrania. To samo dotyczy podręczników szkolnych.

Więcej porad dotyczących zakupu książek do szkoły znajdziesz na stronie MEN.

Dofinansowanie
 

Aby pomóc najbiedniejszym rodzinom w przygotowaniu dziecka do szkoły, kolejny raz ruszył rządowy program „Wyprawka szkolna“. Polega on na dofinansowaniu zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym – także zakupu materiałów edukacyjnych.

Więcej informacji o „Wyprawce szkolnej 2014”


Zobacz także