Inauguracja 2. edycji rządowego programu „KLUB” z udziałem premier Beaty Szydło

Chcemy, by sportowe pasje i zapał młodych ludzi się spełniały, dlatego realizujemy program KLUB. Wiele osób, które zaczyna trenować w klubach w małych miejscowościach, później wraca z wielkich imprez z medalami – premier Beata Szydło zainaugurowała 2. edycję programu KLUB. To pierwsza w historii rządowa inicjatywa wspierająca sport dzieci i młodzieży w małych ośrodkach w całej Polsce.


Koszulka z napisem 1 z 15
fot. P. Tracz/KPRM

30 mln zł na 2. edycję programu KLUB

To bardzo ważny program, który ma pomóc małym klubom sportowym, środowiskom, które często nie mają warunków czy sprzętu, by przygotowywać młodych ludzi do uprawiania sportu. Dzięki rządowej pomocy ta rzeczywistość się zmienia – podkreślała premier Beata Szydło na czwartkowej inauguracji drugiej odsłony programu KLUB. Szefowa rządu poinformowała, że na realizację pilotażu programu KLUB w 2016 r. jej rząd przeznaczył 24 mln zł. Ze wsparcia skorzystało 5 tys. szkoleniowców i 130 tys. młodzieży. W tym roku budżet programu to 30 mln zł. Te liczby działają na wyobraźnię i mówią same za siebie. Chcemy, by pasje i zapał młodych ludzi związane ze sportem się spełniały - mówiła premier.

Rządowe wsparcie sportu dzieci i młodzieży w małych ośrodkach

Premier Beata Szydło podkreślała, że sport pokazuje, że jeżeli jest drużyna - ta biało-czerwona drużyna - to można bardzo wiele osiągnąć, a w całej Polsce w małych ośrodkach powstają hale i boiska. Nowoczesna infrastruktura może jednak spełnić swoje zadania tylko wówczas, gdy zapełni je pełna zapału młodzież, która chce triumfować w sporcie i wyspecjalizowana kadra, która ją szkoli. Młodzi ludzie potrzebują fachowej opieki. Potrzebują ludzi, którzy będą ich trenowali i pokazywali im jak piękny jest sport i jak wiele można osiągnąć uprawiając go – przekonywała szefowa rządu. Dodała przy tym, że wiele osób, które zaczyna trenować w klubach w małych miejscowościach później wraca z wielkich imprez z medalami. Wierzę, że pośród tych 130 tys. ludzi, którzy skorzystali z programu KLUB będzie wielu medalistów, z których będziemy dumni – zaznaczyła premier.

Program KLUB – sportowy 500+

Program KLUB to największy w historii ministerstwa sportu projekt tego typu. Głównym jego celem jest wsparcie lokalnych środowisk sportowych oraz wzmocnienie funkcjonowania małych i średnich klubów sportowych – centrów aktywności fizycznej oraz miejsc identyfikacji i kształcenia talentów sportowych. Program zakłada wsparcie klubów prowadzących szkolenie w różnych sportach skierowane do dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

W roku 2016 wsparliśmy 2142 kluby kwotą 24 mln zł. Dofinansowaliśmy 70 dyscyplin sportowych, a szkoleniem objętych zostało ok. 130 tys. dzieci i młodzieży. Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania, dlatego w 2017 r. zwiększyliśmy budżet do 30 mln zł, co umożliwi wsparcie ok. 3 tys. klubów. Pomoc małym i średnim klubom sportowym jest dla nas niezwykle ważna, bo to właśnie w nich rozpoczyna się przygoda ze sportem, rodzą się marzenia o byciu mistrzem. Wnioski można składać do 21 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji o #WitajwKlubie na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Zobacz także