Polska i Hiszpania razem o bezpieczeństwie energetycznym

Wzmocnienie niezależności energetycznej Europy, współpraca w dziedzinie wojskowej oraz sytuacja na Ukrainie to tematy zakończonych w Gdańsku konsultacji międzyrządowych.


Premier Tusk i premier Rajoy na tle flag: Polski, Hiszpanii i Unii Europejskiej. 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Premier Tusk podkreślił w poniedziałek, że relacje polsko-hiszpańskie są od dłuższego czasu na wysokim, dobrym, stabilnym poziomie.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy
 

Jedną z głównych kwestii, o której rozmawiali premierzy rządów Polski i Hiszpanii w przeddzień posiedzenia Rady Europejskiej było bezpieczeństwo energetyczne Europy. Donald Tusk przypomniał, że Polska uzyskała silne wsparcie m.in. ze strony Hiszpanii i Portugalii dla polskiego projektu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.

- Mamy wspólny pogląd dotyczący większej ilości  połączeń, interkonektorów czyli infrastruktury umożliwiającej przesył energii pomiędzy państwami. Hiszpania, przy odpowiedniej sieci połączeń w Europie  mogłaby zapewnić dostawy gazy, które w 50 % mogłyby zastąpić dostawy ze strony Rosji - powiedział premier Tusk. Dodał, że to pokazuje jak wielkie rezerwy tkwią dziś w Europie i co trzeba zrobić, aby Europa uzyskała zdecydowanie wyższy poziom niezależności energetycznej.

Rozmowy dotyczyły również najbliższego spotkania Rady UE, gdzie dyskutowane będą propozycje zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej przedstawione przez Komisję Europejską.

Wspólna ocena sytuacji na Ukrainie
 

Premier wyraził uznanie za postawę rządu Hiszpanii wobec sytuacji na Ukrainie. - Solidarność Hiszpanii w sprawie Ukrainy jest bardzo znacząca.  We wszystkich działaniach, jakie podejmujemy w sprawie Ukrainy, możemy liczyć na Hiszpanię - mówił szef rządu.

To 10. edycja konsultacji między rządami Polski i Hiszpanii. Ostatni szczyt międzyrządowy odbył się w lipcu 2013 r. w Madrycie.


Zobacz także