Gala wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Premier do przedsiębiorców: staliście się sztandarem, który każdy chętnie weźmie do ręki. Polska Wam za to dziękuje.


Premier Donald Tusk przemawia podczas gali wręczenia nagród im. J. Wejcherta 1 z 8
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

- Podobne jak rok i dwa lata temu, mamy okazję spotkać ludzi, którzy reprezentują sobą to, co najlepsze w polskim biznesie i gospodarce oraz tych którzy rozumieją jak wzajemnym dopełnieniem jest sprawna gospodarka i społeczna wrażliwość - powiedział premier Tusk podczas gali.

Szef rządu podkreślił, że dziś jest szczególnie usatysfakcjonowany, gdyż może skierować słowa szczerych gratulacji pod adresem polskich przedsiębiorców i działaczy społecznych, w dniu w którym polska gospodarka po raz kolejny potwierdziła swoja witalność.

Donald Tusk nawiązał do ogłoszonych dziś wyników wzrostu PKB. - Dziś dowiadujemy się, że wzrost naszej gospodarki w pierwszym kwartale to 3,3 %. - Wy wiecie na czym to polega i ile wysiłku wkładacie w to, abym mógł od czasu do czasu powiedzieć, że Polska znowu jest najlepsza w Europie.

- Dziś w Bratysławie, podczas spotkania z politykami z całego świata, wszyscy bez wyjątku z pewną dozą zazdrości, patrzyli na mnie jako na człowieka, który ma przyjemność być premierem w kraju, którego gospodarka jest najlepszą tarczą chroniącą nas przed niebezpieczeństwami - mówił premier w Warszawie.

Zdaniem szefa rządu Polska może mówić głośniej niż inne kraje Europy o  tym, co najważniejsze w  trudnych miesiącach. - Jeśli opinia Polaków na temat tego co dzieje się na wschód od naszej granicy i tego, co powinno dziać się z Unią Europejską, jest naprawdę wnikliwie słuchana, to zasługa ludzi polskiej gospodarki i tych, którzy budują etos polskiej przedsiębiorczości i społecznej aktywności - mówił Donald Tusk. W opinii szefa rządu, dzięki temu Polska ma opinię państwa, które dobrze sobie radzi i państwa, które może z podniesionym czołem mówić o swoim doświadczeniu jako pewnym drogowskazie dla innych.

Tegoroczni laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta
 

„Biznesowe Oscary”, czyli Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. wręczono w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i innowacja oraz Działalność społeczna.

W kategorii „Sukces” zwycięzcą Nagrody został Tomasz Zaboklicki, Prezes PESA Bydgoszcz - firmy zatrudniającej 4 tys. osób, produkującej oraz remontującej nowoczesne pojazdy szynowe dla klientów z kraju i Europy.

W kategorii „Wizja i innowacja” zwycięzcą Nagrody został Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który opracował nowatorską metodę produkcji supernowoczesnego materiału - grafenu, dając wielkie nadzieje na rewolucyjne produkty wytwarzane dzięki polskiej myśli technicznej.

W kategorii „Działalność społeczna” zwyciężyła Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji Iskierka z Chorzowa, która od 20 lat działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin jako pedagog, trener i animator zmian społecznych.

Polska Rada Biznesu
 

Polska Rada Biznesu została założona w kwietniu 1992 roku przez prezesów największych firm działających w Polsce. Ideą przyświecającą powołaniu Polskiej Rady Biznesu było stworzenie instytucji zrzeszającej przedstawicieli najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych. Od początku istnienia reprezentuje ona interesy przedsiębiorców i pracodawców. Obecnie Polska Rada Biznesu jest najbardziej prestiżową i elitarną instytucją, do której należą wyróżniający się reprezentanci świata biznesu w Polsce. Od dwudziestu lat prowadzą działania mające na celu aktywizację krajowej gospodarki, kreowanie nowych standardów oraz wsparcie inicjatyw społecznych i filantropijnych. Jan Wejchert był jednym z współzałożycieli Polskiej Rady Biznesu.


Zobacz także