Gala Finałowa Straży Pożarnej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Ochotnicze Straże Pożarne to część społeczeństwa obywatelskiego - powiedział premier podczas uroczystej Gali Straży Pożarnej 2018 w Kielcach.


Widok na salę i stojącego premiera Mateusza Morawieckiego, zaproszonych gości oraz strażaków. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier podkreślił, że rząd - zarówno w roku ubiegłym, obecnym i najbliższych dwóch latach - w swoich działaniach nie zapomina o Ochotniczej Straży Pożarnej. Nasze bezprecedensowe wsparcie dla OSP sprzęt, wozy strażackie, ich usprzętowienie oraz łodzie ratunkowe to jest wkład finansowy, jakiego wcześniej przez wiele lat nie doświadczyliście – wymieniał szef rządu. Jak podkreślił, rząd traktuje OSP jako wielką cześć społeczeństwa obywatelskiego, która wzmacnia całe nasze państwo.

Budujecie formację pełną odwagi, patriotyzmu, ale też taką, która wychowuje, a to ogromna praca - mówił premier Mateusz Morawiecki. Podziękował przy tym wszystkim druhom i druhnom w całej Polsce za to, że działają na rzecz wspólnoty lokalnej.

Dla mnie OSP to nie tylko Ochotnicza Straż Pożarna, ale też ogromna siła Polski – podsumował szef rządu.

***

Gala była podsumowaniem tegorocznej edycji Programu pomocy jednostkom straży pożarnej. Jego celem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań oraz wyrażenie uznania dla niosących pomoc.

Według danych MSWiA do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego należy 4 404 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), w tym do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest uprawnionych 101 888 druhów OSP.


Zobacz także