Dzienne domy opieki Senior Wigor powstaną w 119 miejscowościach. Premier Ewa Kopacz: „Chcę, żeby nasi seniorzy mogli cieszyć się życiem”

Premier Ewa Kopacz i minister pracy i polityki społecznej wręczyli w środę w Warszawie promesy samorządom, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior Wigor. Placówki powstaną m.in. w Łodzi, Wałbrzychu, Szczawnie Zdrój i w Grabowie. Program Senior Wigor to realizacja zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.


Premier Ewa Kopacz., Dziarski Dziadek i Dj Vika 1 z 16
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Solidarność międzypokoleniowa

Polityka prorodzinna oznacza troskę o wszystkie pokolenia. To inwestycje w żłobki i przedszkola, w roczny urlop rodzicielski i przyszłość młodych małżeństw. Ale to także troska o seniorów.

Bardzo ważnym słowem dla Polaków jest słowo „solidarność” – odnosi się ono do wielu dziedzin życia. Dziś mówimy o kolejnym ważnym wymiarze słowa „solidarność” – o solidarności międzypokoleniowej- powiedziała szefowa rządu.

119 domów w całej Polsce

W ramach programu „Senior-WIGOR” w 2015 r. dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Wartość dofinansowania w tym roku to ponad 25,3 mln zł. Najwięcej placówek powstanie w woj. śląskim i wielkopolskim - po 14 placówek. Dzienne domy opieki Senior-WIGOR powstaną zarówno w miastach, jak i niewielkich miejscowościach i gminach. Będą to m.in. w Łódź, Wałbrzych, ale także w Zamość, Szczawno-Zdrój czy Grabowo. W konkursie dotacyjnym były premiowane miejscowości o niskich dochodach i dużym udziale seniorów. Średnio w każdej placówce będzie 20 miejsc dla seniorów, ale np. w Dąbrowie Górniczej ma to być 135 miejsc.

Lista rankingowa instytucji, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Senior-WIGOR: opieka, wiedza, aktywność

W dziennych domach opieki osoby w wieku 60+, będą mogły skorzystać z szeregu ciekawych zajęć w przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Będą mogli skorzystać z kompleksowej oferty domów, dzięki czemu będą mogli rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. 

Zapowiedź  z exposé zrealizowana

Ustanowienie programu „Senior WIGOR”, a obecnie rozstrzygniecie jego pierwszej edycji, wypełnia obietnice złożone przez szefową rządu w exposé.

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że do programu „Senior Wigor” przywiązuje ogromną wagę, bo chce, żeby jesień życia nie kojarzyła się tylko z samotnością czy chorobą. Chcę, żeby nasi seniorzy mogli cieszyć się życiem - mówiła.

Wsparcie ambasadorów

Ideę powstawania dziennych domów opieki wspierali od samego początku sami seniorzy. Program miał swoich ambasadorów. Zostali nimi:

  • Wirginia Szmyt, czyli DJ Wika,
  • Antoni Huczyński, znany jako „Dziarski Dziadek”,
  • Stanisław Kowalski, 104-letni rekordzista świata w bieganiu,
  • Jerzy Przyborowski, jeden z najbardziej utytułowanych lekkoatletów weteranów w Polsce,
  • Gabriela Haczyk, biegaczka,
  • Aleksander Doba, podróżnik roku National Geographic,
  • Krystyna Lewkowicz, prezes fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”
  • Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Premier Ewa Kopacz rozmawiając o programie spotykała się również z przedstawicielami Gminnych Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Premier Ewa Kopacz podziękowała ambasadorom programu. To, że program w I edycji cieszył się tak dużym zainteresowaniem, jest w dużej mierze Waszą zasługą – mówiła szefowa rządu.


Zobacz także