Donald Tusk z wizytą u kombatanta wojny obronnej 1939 r.

„Kocham dziadka i bardzo chciałbym, aby wiedział, że Polska, jego Ojczyzna, pamięta o nim. O poruczniku Wojska Polskiego, jednym z nielicznych, którzy jeszcze żyją” - napisał wnuk pana Józefa Węgla, który wysłał list z zaproszeniem do premiera.


Premier Donald Tusk wręcza Panu Józefowi pamiątkową szablę.
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Okazją były 100. urodziny pana Józefa, które obchodził kilka dni temu. Jubilat mieszka w miejscowości Jezioro, koło Częstochowy.

Pan Józef Węgiel brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Walczył m.in. pod Mławą.

- Warto pamiętać ile zawdzięczamy temu pokoleniu - mówił premier. - Myślimy też o tym co zrobić, żeby następne pokolenia nie musiały zyskiwać szacunku i uznania ze względu na tak dramatyczne poświęcenie, jakie wymagała wojna - dodał.

- Wszyscy zaczynamy rozumieć, że historia, także jej dramatyczne karty, potrafi niestety wracać. Warto być przygotowanym na wszystkie możliwości, wszystkie okoliczności, wszystkie zagrożenia – mówił premier.

- To jest główne zadanie dzisiaj dla Polaków - żebyśmy mieli poczucie, żeby dla naszych dzieci, dla naszych wnuków, dla wszystkich Polaków, to miejsce było miejscem bezpiecznym i nigdy nie wymagało takiego poświęcenia, jakie było udziałem pana Józefa Węgla - dodał szef rządu.

Donald Tusk odwiedził pana Józefa w rocznicę uchwalania Konstytucji 3 Maja. Kombatant otrzymał od premier pamiątkową szablę. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 31 marca 2014 r. pan Józef Węgiel został mianowany na stopień wojskowy kapitana.


Zobacz także