Donald Tusk w Katowicach: Energetyczne serce Polski bije na Śląsku

- O Śląsk musimy zadbać, by cała Polska dobrze funkcjonowała - mówił premier podczas inauguracji VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Premier Donald Tusk przemawia podczas inauguracji kongresu, widok zza placów osób na widowni. 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Zdaniem Donalda Tuska bezpieczeństwo energetyczne oznacza rehabilitację polskiego węgla oraz tych, którzy "ciężko pracują każdego dnia, byśmy hasło bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa politycznego zamieniali w realne działania".

Rehabilitacja węgla i górnictwa przy wsparciu państwa

- Polski rząd będzie robił wszystko, by potrzeba rehabilitacji węgla i budowania prawdziwej niezależności energetycznej znalazła praktyczny wymiar w decyzjach.  Decyzje te muszą polegać także na używaniu narzędzi państwowych, finansowych i organizacyjnych możliwości państwa dla wzmacniania polskiego przemysłu, w tym polskiego górnictwa – podkreślił Donald Tusk.

- Dzisiaj pytaniem dla Polski nie jest „skąd i za ile energia”, ale pytanie o to, ile naszej energii jesteśmy w stanie wytworzyć - stwierdził premier. Dodał, że polska energia nie może być wyraźnie droższa niż importowana.

- Fundamentalną częścią bezpieczeństwa energetycznego, także wymagającą interwencji państwa, musi stać się polskie górnictwo i energetyka - powiedział Donald Tusk. Zwrócił uwagę na realizację tego celu bez marnotrawienia środków publicznych, z poszanowaniem innych branż, ale równocześnie bezkompromisowo i twardo. - To uczciwy plan dla bezpieczeństwa Polski i element uczciwego planu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Europy - zaznaczył premier.

Odpowiedzialność za wspólnotę,  a nie doraźny interes

- Kryzys pokazał tę część natury ludzkiej, która potrafi obracać się przeciwko interesowi publicznemu, kiedy to pogoń za szybkim i łatwym zyskiem zmienia się w brak fundamentalnej odpowiedzialności za wspólnotę - mówił Donald Tusk. Dodał, że właśnie na Śląsku widać, iż pojęcie wspólnoty nie jest archaiczne, a "optymalizacja kosztów czy opłacalność produkcji nie muszą oznaczać bezlitosnej walki o krótkotrwałe efekty finansowe".

- Istnieją całe sektory gospodarki, które potrzebują strategicznej perspektywy i odpowiedzialności za wspólnotę - ocenił premier. Jego zdaniem nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem to zdolność projektowania perspektywy z uwzględnieniem interesów innych niż tylko doraźny, czysto finansowy interes.


Zobacz także