Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. „Potrzebujemy przyspieszenia”

Elżbieta Bieńkowska zostanie wicepremierem oraz Ministrem Infrastruktury i Rozwoju. Do rządu wejdzie też 6 nowych ministrów.


Premier spogląda na kandydatów na ministrów, zdjęcie 1 1 z 8
Maciej Śmiarowski/KPRM

The changes stem from the need to acquire new energy. We need to make sure that our pace is breathtaking.


Donald Tusk
Donald Tusk zaznaczył, że chodzi o wzrost po kryzysie oraz zagospodarowanie środków unijnych. - Przed nami stoi wielka szansa związana ze środkami europejskimi oraz w związku z tym, że recesja nas ominęła. To jest szansa na kolejny skok rozwojowy i do tego potrzeba nowej energii - podkreślił szef rządu.

Jako wicepremier Elżbieta Bieńkowska pokieruje nowym resortem Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, które  powstaje z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Do rządu wejdą też:

  • Andrzej Biernat - Ministerstwo Sportu i Turystyki,
  • Maciej H. Grabowski - Ministerstwo Środowiska,
  • Joanna Grażyna Kluzik-Rostkowska - Ministerstwo Edukacji Narodowej,
  • Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów,
  • Rafał Trzaskowski - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Premier podkreślił, że we wtorek rozmawiał z ministrami, którzy odeszli z rządu i dziękował im za pracę. - Wiedzą, ile to kosztuje zdrowia i wysiłku – ocenił. Dodał, że oprócz niego w rządzie zostało troje ministrów, którzy pełnią swe funkcje od czasu wyborów w 2007 rooku. Nazwał ich "sześciolatkami". Są to Bogdan Zdrojewski, Radosław Sikorski i Elżbieta Bieńkowska.

27 listopada odbędzie się zaprzysiężenie pięciu ministrów, a 3 grudnia zaprzysiężenie europosłów Leny Kolarskiej-Bobińskiej i Rafała Trzaskowskiego.

Rada Ministrów w nowym składzie spotka się po raz pierwszy 4 grudnia.


Zobacz także