Donald Tusk na gali wręczenia nagrody im. Jerzego Zimowskiego

Nagroda dedykowana jest osobom działającym na rzecz wszystkich, którzy znaleźli się w skrajnie trudnej sytuacji. W tym roku otrzymali ją Grażyna i Wojciech Jagielscy.


Premier Donald Tusk oraz Grażyna i Wojciech Jagielscy. 1 z 6
Fot. KPRM

O nagrodzie
 

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego przyznawana jest za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

Laureaci nagrody im. Jerzego Zimowskiego
 

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 2008 roku. Laureatami do tej pory zostali:

  • 2008: Małgorzata Gebert
  • 2009:  Stana Buchowska
  • 2010:  Janusz Skulich
  • 2011: Krystyna Starczewska, Wiktor Osiatyński
  • 2012: Wojciech Smarzowski
  • 2013:  Danuta Przywara
  • 2014: Grażyna i Wojciech Jagielscy

Tegoroczni laureaci to Grażyna i Wojciech Jagielscy.

Wojciech Jagielski - dziennikarz, korespondent, publicysta, pisarz. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu. Obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji.

Grażyna Jagielska - tłumaczka literatury angielskiej, dziennikarka, pisarka. W swoich książkach pisze m.in. o cenie, jaką płaci się za pośrednie lub bezpośrednie zetknięcie z traumą wojny.

Jerzy Zimowski
 

Jerzy Zimowski (1941-2007) był prawnikiem, urzędnikiem państwowym, działaczem „Solidarności”, wiceministrem spraw wewnętrznych w latach 1990-1996 i wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady do Spraw Uchodźców. Z jego udziałem obywały się pierwsze rozmowy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen.


Zobacz także