Davos: Premier Mateusz Morawiecki o najważniejszych światowych wyzwaniach

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w nieformalnym lunchu Światowych Liderów Gospodarki, na którym omawiane były zagadnienia kreowania przyszłości w podzielonym świecie.


Logo Światowego Forum Ekonomicznego.

W wydarzeniu pn. Creating a Shared Future in a Fractured World, oprócz polskiego premiera i prezydenta Andrzeja Dudy, wzięli udział szefowie państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji. Byli to m.in: królowa Belgii Matylda, premier Portugalii António Costa, premier Peru Mercedes Aráoz, a także premier Pakistanu Shahid Khaqan Abbasi. Przedstawicielami świata finansów byli m.in. szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oraz prezes Banku Anglii Mark Carney.

Pokój i bezpieczeństwo

Premier rozmawiał podczas spotkania z premierem irakijskiego rządu o kryzysie migracyjnym. Mateusz Morawiecki i Hajdar al-Abadi rozmawiali również nt. wspólnej odpowiedzi na wyzwania z nim związane.

Zdaniem premiera Morawieckiego Unia Europejska, jednocząca suwerenne kraje, odgrywa wyjątkową rolę w długotrwałym zapewnianiu pokoju na Starym Kontynencie oraz w jego sąsiedztwie. Jak stwierdził szef rządu, UE jest gotowa do poszerzenia swojej roli polegającej na zapewnianiu bezpieczeństwa, także krajom sąsiedzkim. Dotychczas wspierała szereg misji w Europie Wschodniej i Afryce. Premier Morawiecki podkreślił, że ostatnio została uruchomiona stała współpraca strukturalna w dziedzinie obronności (Permanent Structured Cooperation, PESCO) a także pogłębiona została współpraca w zakresie bezpieczeństwa, pozwalająca UE na budowę zdolności do zapewniania pokoju i stabilizacji w różnych zakątkach świata.

Światowa gospodarka i zrównoważony rozwój

Według premiera Morawieckiego potrzebna jest bardziej wyważona polityka handlowa. Sprzeciwiamy się protekcjonizmowi, ale dalsze otwarcie rynku UE bez wzajemności ze strony partnerów handlowych nie jest w naszym interesie. Dlatego jesteśmy zwolennikami wzmocnienia instrumentów ochrony rynku przed nieuczciwą konkurencją. Wspieramy jednocześnie negocjacje umów handlowych z najważniejszymi partnerami pod warunkiem, że dadzą one realny dostęp do rynku dla firm unijnych, zabezpieczając jednocześnie najbardziej wrażliwe interesy rolnictwa i przemysłu.

Szef rządu uważa, że jednym z największych wyzwań dla świata są zmiany klimatyczne i ich wpływ na codzienne życie. Zaznaczył, że w 2018 roku w Polsce odbędzie się COP24, czyli Szczyt klimatyczny ONZ. Naszym celem jest, by rezultaty osiągnięte w jego wyniku były ścieżką dla zrównoważonego rozwoju na świecie.


Zobacz także