Darmowa pomoc prawna - ruszył portal informacyjny

Od stycznia 2016 r. Polacy będą mogli korzystać z nieodpłatnych porad prawnych. O tym komu, gdzie i w jakim przypadku przysługiwać będzie taka pomoc dowiedzieć można się na specjalnym portalu przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.


paragrafy
fot. Fotolia

Choć darmowa pomoc prawna ruszy w styczniu 2016 roku, już dziś skorzystać można z portalu www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl. Na stronie znajdują się informacje komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługiwać będzie nieodpłatna pomoc.

Od początku 2016 roku znajdzie się tam również wykaz ponad 1,5 tys. punktów, gdzie można będzie uzyskać wsparcie.

Wzory pism, broszury informacyjne i poradniki

Ze strony pobrać można podstawowe formularze oraz wzory pism wykorzystywanych w urzędach i sądach, a także poradniki i materiały edukacyjne kierowane do wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać swoje prawa.  

Dodatkowo portal jest miejscem, gdzie adwokaci i radcy prawni zainteresowani świadczeniem nieodpłatnej pomocy, mogą zapoznawać się z zasadami udziału w projekcie.

Program darmowej pomocy prawnej

Sejm przyjął ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej w czerwcu 2015 r. Z takiej formy pomocy skorzystają m.in. osoby niezamożne, seniorzy oraz ludzie młodzi. Ustawa jest realizacją zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.


Zobacz także