CBA udaremniło próbę wyłudzenia milionów

Centralne Biuro Antykorupcyjne zidentyfikowało międzynarodową grupę przestępczą, która specjalizowała się w wyłudzaniu VAT na wielką skalę. Trzech członków grupy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA.


Fragment munduru funkcjonariusza CBA.

Zatrzymania są wynikiem prowadzonego przez CBA śledztwa, które nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.  Z ustaleń śledztwa wynika, że rozbita przez CBA grupa przestępcza chciała wyłudzić niemal 190 mln złotych. Grupa rozbita przez CBA prowadziła działalność międzynarodową, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Przestępczą aktywność prowadzono od września 2015 roku do maja 2016.

Mechanizm stosowany przez grupę przestępczą polegał na wykorzystywaniu szeregu powiązanych ze sobą podmiotów i tzw. karuzeli podatkowej do próby wyłudzenia podatku VAT. Spółki wykorzystywane przez grupę przestępczą poprzez szereg fikcyjnych międzynarodowych transakcji udokumentowanych fakturami uwiarygodniały obrót towarem: bateriami, kawą, słodyczami, czy innymi artykułami spożywczymi. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegały likwidacji. Tworzono pozory legalnej działalności. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” miały w ten sposób podstawę do wystąpienia o zwrot podatku VAT z tytułu dokonywania (fikcyjnych) wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Cała grupa chciała w ten sposób wyłudzić 187 mln zł naliczonego VAT. Te pieniądze mógł stracić Skarb Państwa.

W toku śledztwa CBA udało się ustalić, wytropić i zatrzymać członków ścisłego kierownictwa grupy. Zatrzymań w tej sprawie CBA dokonało w Częstochowie i na Śląsku. Agenci CBA przeszukali także miejsca zamieszkania podejrzanych oraz inne miejsca związane z przedmiotem śledztwa. Zabezpieczono nośniki danych i dokumentację. Zatrzymani przez CBA zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

Śledztwo pozostaje rozwojowe.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb


Zobacz także