Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

We wtorek, 24 lipca, w Szczecinie odbyło się oficjalne podpisanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umów za 503 mln zł na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Inwestycja ma na celu integrację kolei z innymi środkami transportu, zarówno na terenie Szczecina, jak i gmin usytuowanych w obrębie metropolii. Przebudowa i budowa nowych stacji i przystanków zapewnią komfort podróżowania i lepszy dostęp do kolei. Nowe urządzenia i zmodernizowane przejazdy kolejowo – drogowe zagwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.


Budynek KPRM.

Projekt realizuje cele Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zapewniające zrównoważony rozwój kraju. W tym przypadku zapewni zintegrowany kolejowy transport publiczny dla Szczecina i pozostałych gmin metropolii szczecińskiej.

Elementy budowanej infrastruktury transportowej będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie z założeniami programu Dostępność Plus.

Wartość podpisanych umów:

  • Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351:
  1. Zadanie A pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin Główny -Police” o wartości 390 mln zł netto,
  2. Zadanie B pn. „Modernizacja Wybranej Infrastruktury Pasażerskiej na liniach kolejowych nr 273, 351 oraz 401” o wartości 112 mln zł netto.
  • Inwestycje są finansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
  • Planowane lata realizacji inwestycji 2018-2022.

Zobacz także