Bruksela: Konferencja o sytuacji w regionie Sahelu

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w konferencji dotyczącej stabilizacji politycznej, rozwoju i bezpieczeństwa państw Sahelu.


Minister Konrad Szymański i premier Mateusz Morawiecki. 1 z 11
fot. W. Kompała / KPRM

Przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu 27 szefów państw i rządów UE, premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w zorganizowanej przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Afrykańską oraz grupę państw G5 Sahel (Burkina Faso, Czad, Mali, Maurytania, Niger) konferencji Wysokiego Szczebla na rzecz wsparcia dla Sahelu. W wydarzeniu, w którym wzięło udział 62 szefów państw i rządów z Ameryki, Azji, Europy i Afryki oraz przedstawicieli m.in. ONZ, Banku Światowego, Unii Afrykańskiej, ECOWAS, przewodniczyła Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federica Mogherini. 

W swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki odniósł się do złej sytuacji gospodarczej i humanitarnej w regionie podkreślając, że Polska nadal będzie wspierać ONZ, UE, Unię Afrykańską oraz ECOWAS w ich staraniach o poprawę sytuacji w regionie Sahelu. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na bezpośredni związek bezpieczeństwa z rozwojem i w tym kontekście poparł działania UE, w szczególności Francji i Niemiec oraz połączonych sił G5 Sahel na rzecz wzmocnienia regionu. Jednocześnie poinformował o wsparciu przez Polskę kontyngentu sił zbrojnych Czadu funkcjonujących w ramach połączonych sił G5 Sahel. Zaznaczył, że Polska zwiększyła swój udział w Funduszu Powierniczym na rzecz Afryki (EU Trust Fund for Africa) do blisko 10,5 mln euro w 2017 roku. Zwrócił także uwagę, że Sahel jest jednym z tych regionów na świecie, który jest kluczowy dla przeciwdziałania terroryzmowi.

Uczestnicy jednogłośnie poparli inicjatywę wsparcia dla regionu, zwracając w tym kontekście także uwagę na potrzebę stabilizacji Libii, która ma kluczowe znaczenia dla bezpieczeństwa Sahelu. Podkreślili, że bezpieczeństwo w Afryce ma globalne znaczenie i wpływa na sytuację bezpieczeństwa na innych kontynentach. Z kolei Federica Mogherini poinformowała, że w trakcie konferencji uczestnicy zadeklarowali wsparcie na rzecz Sahelu w wysokości 414 mln euro z czego 176 mln euro zadeklarowała UE  i jej państwa członkowskie.


Zobacz także