Briefing rzecznika rządu Rafała Bochenka

Czwartkowe spotkanie przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie, nowy rządowo-kościelny projekt pomocy humanitarnej, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem premier – rzecznik rządu Rafał Bochenek na poniedziałkowym briefingu prasowym przedstawił plany premier Beaty Szydło na bieżący tydzień.


Rzacznik rządu Rafał Bochenek podczas briefingu prasowego. 1 z 5
fot. KPRM

Spotkanie przywódców Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

W czwartek w Warszawie spotkają się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Spotkanie ma być okazją do przygotowania wstępnego stanowiska państw Grupy na szczyty UE w Brukseli i Rzymie pod koniec marca - dodał. Jak mówił rzecznik rządu, spotkanie będzie okazją do omówienia bieżących spraw z agendy europejskiej. Poruszona zostanie także kwestia jakości żywności w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rzecznik rządu poinformował też, że premier Beata Szydło w poniedziałek rozmawiała telefonicznie z premierami Czech Bohuslavem Sobotką, Słowacji Robertem Fico i Węgier Viktorem Orbanem, a także z premierem Malty Josephem Muscatem.

Najbliższy szczyt państw UE odbędzie się 9-10 marca w Brukseli.

Przywódcy unijni w marcu, w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, mają przyjąć wspólną deklarację. Dokument ma stanowić podsumowanie procesu integracji oraz odniesienie do przyszłości Wspólnoty.

Polska na szczycie G20

Rafał Bochenek poinformował, że Polska otrzymała zaproszenie na szczyt G20 ze strony niemieckiej. Dzięki zaangażowaniu premier Beaty Szydło mamy szansę uczestniczyć w szczycie. Pani premier wielokrotnie poruszała ten temat w rozmowach z panią kanclerz Merkel. Nasz rząd będzie reprezentował w połowie marca wicepremier Mateusz Morawiecki – mówił rzecznik rządu.

Nowy rządowy projekt pomocy humanitarnej we współpracy z Kościołem

Rzecznik rządu zapowiedział, że premier Beata Szydło w środę zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną w zakresie niesienia pomocy humanitarnej m.in. na terenie Syrii. Ten projekt był od kilku tygodni konsultowany. To jedno z wielu działań rządu Beaty Szydło w zakresie niesienia pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie – mówił Rafał Bochenek. Jak dodał, w zeszłorocznym budżecie polski rząd przeznaczył m.in. 3 mln euro na tzw. fundusz syryjski. Chcemy nieść pomóc uchodźcom i zdajemy sobie sprawę, że potrzebne są systemowe i skuteczne rozwiązania tego problemu – przekonywał rzecznik prasowy rządu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem premier Beaty Szydło

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Rafał Bochenek poinformował, że podobnie jak rok temu, premier Beata Szydło spotka się żyjącymi Niezłomnymi-Wyklętymi. W trakcie spotkania pani premier z naszymi szczególnymi gośćmi odwiedzi grób śp. Józefa Bandzo ps. Jastrząb, który w zeszłym roku był gościem w kancelarii premiera. W tym roku niestety jest już pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych. Tam pani premier, wraz z naszymi gośćmi, złoży symbolicznie kwiaty - zapowiedział rzecznik rządu.

Wtorkowe posiedzenie rządu

Rzecznik prasowy rządu zasygnalizował tematy, którymi zajmie się we wtorek Rada Ministrów. Wśród nich są nowe rozwiązania legislacyjne dotyczące pracy sezonowej i krótkoterminowej cudzoziemców oraz projekt ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Rząd będzie również obradował nad zmianami w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także o spółdzielniach rolników.


Zobacz także