Bratysława: Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w III szczycie premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii

Rozmowy dotyczyły m.in. wymiany handlowej, współpracy politycznej oraz kwestii bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli także udział: premier Słowacji Peter Pellegrini, premier Czech Andrej Babiš, wicepremier Węgier Mihály Varga oraz premier Japonii Shinzo Abe.


Premier Mateusz Morawiecki ściska dłoń premierowi Japonii. 1 z 15
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szef rządu podkreślił rosnące znaczenie krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej oraz rosnącą dynamikę formatu V4+Japonia. Współpraca w formacie V4+Japonia została nawiązana w 2003 r. Pierwsze odbyło się 16 czerwca 2013 r. na szczeblu premierów w Warszawie, w trakcie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Premier nawiązał też do umowy o partnerstwie ekonomicznym z Japonią, która daje nowe perspektywy eksportowe dla Polski. Zdaniem szefa rządu będzie ona ważna dla polskich przedsiębiorców i przełoży się na wzrost gospodarczy w najbliższych latach.

Podczas spotkania z premierem Japonii Shinzo Abe szef polskiego rządu rozmawiał m.in. o relacjach polsko-japońskich, partnerstwie strategicznym i porozumieniu o wolnym handlu między Japonią i UE.

 


Zobacz także