Bezrobocie spadło do 9,9 %. Kolejna rekordowa liczba ofert pracy

We wrześniu stopa bezrobocia spadła do 9,9%, co stanowi najlepszy wynik od 7 lat – wynika z szacunków resortu pracy. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy rekordową liczbę ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej - ponad 126 tys.


Kobieta w urzędzie
Fot. Fotolia

Bezrobocie nadal spada

Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 9,9% z 10% w sierpniu. Spadek bezrobocia notowany jest nieprzerwanie od 7 miesięcy. Bezrobocie jest najniższe od 2008 r., czyli od wybuchu światowego kryzysu gospodarczego. Stopa bezrobocia rejestrowanego, w porównaniu do września 2014 r. spadła o 1,6%.

W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 1 540,9 tys. osób – podał resort pracy. Tylko w ciągu września liczba osób bezrobotnych spadła o 22,6 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

Najniższe bezrobocie w województwie wielkopolskim

Najniższą stopę bezrobocia  odnotowano w województwach: wielkopolskim (6,4%), śląskim (8,3%), małopolskim (8,5%), mazowieckim (8,7%), dolnośląskim (8,8%) opolskim (9,8%), i pomorskim (9,2%). Najwyższe wskaźniki bezrobocia rejestrowanego są w województwach: warmińsko-mazurskim (16,1%), kujawsko–pomorskim (13,2%) i zachodniopomorskim (13%).

Rekordowa liczba ofert pracy

Pracodawcy we wrześniu zgłosili do urzędów pracy ponad 126 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o ok.10 tys. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r.- odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników szukają firmy na Mazowszu (14 tys.), Śląsku  (12,8 tys.) i Dolnym Śląsku (12,7 tys.).

Mamy rekordowo niskie bezrobocie i rekordową liczbę ofert pracy. Jednak bez poprawy ich jakości, wzrostu pensji i stabilizacji zatrudnienia, dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy będzie znacznie trudniejsza – stwierdził minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. 


Zobacz także